D vitamini yetersizliği çocuk sahibi olmaya mani

21.03.2022
37
D vitamini yetersizliği çocuk sahibi olmaya mani

Kış günlerinde güneş ışınlarından yeterince yararlanamıyor, D vitamini alamıyoruz. Bedenimizin D vitamini lüzumunu, gıdalardan ya da vitaminlerden almaya çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında gebelik yarıyıllarını geçiren kadınların bu mevzuda iki kat daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir, D vitamini ve kısırlık hakkında bilgiler verdi…

“Ülkemizde güneşli geçen gün rakamı fazla olmasına karşın D vitamini yetersizliği yaygın olarak görülüyor” diyen Ferti-Jin Kadın Sıhhati ve Tüp Bebek Merkezi Muayenehane Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitamini yetersizliği faize sıhhatini negatif tesirler” diyerek uyardı.

Op. Dr. Taşdemir, “D vitamini yetersizliğinin, son senelerde infertilite kısırlık ve düşük problemi olan hastalarda daha sık oranda görüldüğü saptandı. D vitamini yetersizliği; faize sıhhatini, yumurta rezervini, yumurtanın niteliğini ve döllenme oranlarını negatif olarak tesirler. Ayrıca döllenmiş yumurtanın anne rahmine tutunma oranını da düşürür” dedi.

Yumurta sarısı ve süt harcayın

“Kanda 25 hidroksi vitamin D seviyesini ölçerek vitamin D ambarlarını değerlendiririz. 30 ng/ml’nin altındaki bedeller düşük olarak kabul edilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir, “D vitaminini güneşderi alabileceğimiz gibi ton balığı, uskumru, yumurta sarısı, karaciğer, süt ve süt mahsulleri, hububat gibi mahsullerde de bulabiliriz” diyerek D vitamini yetersizliği olanların bu yiyeceklerden harcaması gerektiğini özellikle belirtti.

Rehabilitasyondan evvel D vitamini seviyesine bakılmalı

“Beceriksizlik tespit edilirse günde 600-800 IU arası D vitamini alınabilir. 1000 IU’dan fazla alınmaz, yan tesirleri ortaya çıkabilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir laflarına şöyle devam etti:

“Özellikle kısırlık ve tüp bebek rehabilitasyonu görecek olan hastalarda kesinlikle D vitamini seviyesine bakılmalı. Özellikle yaşı 35’in üzerinde olan ve güneşderi daha az yararlanan grupta, D vitamini yetersizliği daha sık görülür. Noksan olan vitaminin rehabilitasyonundan sonra yapılan infertilite kısırlık rehabilitasyonundan, çok daha galibiyetli neticeler elde ediliyor. Son senelerde bunu destekleyen pek çok çalışma yapıldı.

Kısacası D vitamini, bedenimizde yalnızca kanda kalsiyum oranlarını tanımlayan, bağırsaktan kalsiyum emilimine dayanağı olan vitamin değil; tüm beden bağışıklık sistemini tertip ederek gribal enfeksiyonlara mukavemetimizi artıran bir vitamindir. Ehemmiyetli kanser hadiselerinde, meme, pankreas, sütun, rektum kanserlerinin seyrini tesirler, kalp ve damar hastalıklarını önler. İnfertiliteyi kısırlığı ehemmiyetli biçimde etkileyen çok ehemmiyetli vitamindir.”

YAZAR BİLGİSİ