Demir noksanlığını gideren yiyecekler bol bol deniz mahsulleri harcayın!

06.04.2021
158
Demir noksanlığını gideren yiyecekler bol bol deniz mahsulleri harcayın!

Kesintisiz olarak kendinizi bitkin mi seziyorsunuz? Ne kadar dinlenirseniz dinlenin bir cinsli üzerinizdeki bitkinliği atamıyor musunuz? Nedeni demir yetersizliği olabilir! Demir yetersizliği hemen hemen her yaşta görülebilen ve şahsın hayat klitesini oldukça negatif etkileyen bir gidişattır. Bu vaziyeti ortadan kaldırmak istiyorsanız bazı gıdaları harcamaya itina göstermelisiniz. Beslenmenizde kumpaslı olarak yer vereceğiniz bazı besinler bedeninizin demir ölçüsünü artıracak ve sizi bu rahatsızlıktan gözetecektir. Peki demir eksikliğnii gideren yiyecekler nelerdir? İşte demir yetersizliğinizi gidererek sizi daha dinamik bir hale getirecek 3 yiyecek teklifi!

Bol bol kırmızı et harcayın! 

 

Demirin en çok yoğun olduğu gıdalardan bir tanesi de kırmızı ettir. Özellikle dana ve kuzu etlerinde bol ölçüde demir bulunmaktadır. Haftada 2 kere harcanan kırmızı et bedenin bol ölçüde D vitamini gereksinimini karşılamasını sağlayacaktır. 

 Deniz Mahsulleri D vitaminin temel kaynağı! 

İstridye, balık, kabuklu deniz mahsulleri nebatsal kaynaklı demirlere göre bedenimizde daha süratli ve daha tesirli emilerek kana karıştığından haftada 1- 2 kere deniz mahsulü harcayabilirsiniz. Balığın yanında harcanan salata demir emiliminin çoğaldırılmasına takviyeci olmaktadır. Balık yanında salatada harcayabilirsiniz. 

Bol bol kuruyemiş yiyin  

Kaju, antep fıstığı, kabuklu fıstık, badem, fındık, ceviz, kabak çekirdeği, kestane gibi kuru yemişler iyi birer demir kaynağı olarak öğreniliyor. Günde birer avuç bu kuruyemişlerden yemeniz lüzum dinlediğinizin demirin alınmasına takviyeci olacaktır. 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ