Emzirmeyen annelerde meme kanseri tehlikeyi 4 kat fazla

13.10.2021
12
Emzirmeyen annelerde meme kanseri tehlikeyi 4 kat fazla

Prof. Dr. Osman Demirhan, hamilelik sırasında bebekten anneye geçen kök hücrelerin emzirmeyen annelere bazı vaziyetlerde kanser olarak geri dönebileceğini söyledi. Demirhan, “Bebeğini emzirmeyen anneler, emziren annelere göre 4 kat daha fazla meme kanserine tutulma tehlikesine sahip” dedi.

Meme kanseri olan kadınlar dikkat

Moleküler Kanser Araştırma Derneği MOKAD tarafından 2002 senesinden bu yana milli ve beynelmilel ölçekte Temel Kanser Araştırma Buluşmaları kapsamında verilen mükâfatlardan biri bu yıl ÇÜ’den Prof. Dr. Osman Demirhan’ın oldu. 6. Multidisipliner Kanser Araştırma Kurultayı ismi altında Konya Selçuk Üniversitesi konut sahipliğinde reelleştirilen kurultayda “Maternal mikrokimerik hücreler kanser kök hücrelerine dönüşür mü?” araştırmasıyla Senenin Temel Kanser Analisti Ödülü’nü alan Prof. Dr. Osman Demirhan, yaptığı araştırmayla alakalı bilgiler verdi.

Mikrokimerik, hamilelik esnasında anneden bebeğe, bebekten anneye geçen kök hücrelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Demirhan, “Son senelerde özellikle bu mikrokimerik hücre dediğimiz hamilelik esnasında bebekten anneye, anneden bebeğe geçen kök hücrelerin geçişten sonra sonucu mevzusunda günümüzde bir bilinmeyenlik var. Bazen bu kök hücreler anneyi tamir, bazen de anne de kansere neden olduğu ileri sürülüyor” diye konuştu.

Emzirmeyen annelerde tehlike daha fazla

Meme kanseri olan annelerde, hamilelik sırasında bebeğinden geçen kök hücrenin kanser dokusu içerisinde bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Osman Demirhan özellikle meme kanseri geçiren annelerde kanser dokusu araştırıldığında doğurduğu çocuğunun kök hücrelerini aradıklarını ve bu hücreleri bulduklarını belirtti.

Kök hücre geçişlerinden oluşabilecek kanserlerden emzirme yoluyla korunulabileceğini söyleyen Demirhan, “Hamilelik esnasında çocuğundan kendisine geçen kök hücreleri anneler emzirerek bebeğine geri yollayabiliyor. Ama emzirmeyen annelerde bebeğin kök hücreleri annenin meme dokusunda kopya oluşturuyorlar. Onun için kadın doğumcular hamilelik anneyi yeniler derler. Bu kök hücreler anneyi tamir eder klasikte. Bazı makûs vaziyetlerde bebeğin kök hücreleri bazı kanserlerde kanser yaradılışına katkıda bulunuyorlar. Annede görülen kanserlerin hepsi bebeğinden geçiyor gibi bir anlam çıkarılmasın. Ama emzirmeyen anneler, emziren annelere göre 3-4 kat daha fazla meme kanserine tutulma tehlikesine sahipler” biçiminde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ