Grip mi oldunuz sakın antibiyotik kullanmayın!

16.04.2021
137
Grip mi oldunuz sakın antibiyotik kullanmayın!

Kış kapıyı çalmak üzere! Herkesin fobili düşü grip mevsimi yanaşırken şimdiden herkes ne yapacağını düşünmeye başladı. Kimilerimiz c vitamini dayanağına sarılırken kimilerimiz ise hemen ilaçlara müracaat etiyor. Peki, grip rehabilitasyonunda ilaç kullanmak ne kadar faydalı?

Güz mevsimiyle beraber solunum yolu hastalıklarının daha sık görülmeye başladığını anlatan Prof. Dr. Mete Kıroğlu, “Şimdilerde grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları sık görülüyor. Havalandırması iyi yapılmayan kapalı ve toplu kullanım alanlarında müddet geçirmek bir nedendir” dedi. Gribal enfeksiyonların viral bir hastalık olduğunu aktaran Prof. Dr. Mete Kıroğlu, şunları kaydoldu:

‘GRİBAL ENFEKSİYON VİRAL’

“Solunum yolu hastalıkları havayla ve temasla bulaşabilir. Bu sebeple kapalı alanlarda çok zaman geçirilmesin, civar iyi havalandırılsın. Pak havada müddet geçirip güneşten yeterince faydalanılmalı. Şahsi hijyen kaidelerine dikkat edilmeli. İyi ve balanslı beslenilmeli. Yeterince akışkan harcanmalı. Grip aşısı kesinlikle yaptırılmalı. Tüm bunlara rağmen yeniden gribal enfeksiyona tutulmuşsa iyi dinlenilmeli. Gribal enfeksiyon viraldir. Bu sebeple grip rehabilitasyonunda antibiyotik kullanılmamalı. Zira antibiyotikler bu virüslere karşı rehabilitasyonda kullanılmaz. Bu rehabilitasyonda afaki antibiyotik kullanımı boğaz ve bağırsaklardaki bereketli bakterileri öldürür.”

YAZAR BİLGİSİ