İdrar kaçırma neden olur nasıl önlenir tetikleyen besinler nelerdir?

05.05.2021
25
İdrar kaçırma neden olur nasıl önlenir tetikleyen besinler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bayanların erkeklere oranla daha fazla mesane meseleyi yaşadığı ortaya çıkmıştır. Ancak sağlık problemi gibi görünsede hayatın her alanına tesir eden bu rahatsızlık sosyal hayatı etkilediği gibi değişik psikolojik meselelere de neden olmaktadır. Bir çok değişik faktörlerden kaynaklanan idrar kaçırma meselesini ne yazık ki harcadığımız gıdalarda tetikleyebiliyor. Bugün sizler için tüketiminde dikkatli olmanız gereken besinlerden bahsedeceğiz. 

GÜNDE HARCADIĞINIZ SU ÖLÇÜYÜ EHEMMİYETLİ!

Her ne kadar ne ilgisi varı var canım deseniz dahi, gün içerisinde harcadığınız su ölçüyü idrar kaçırma gibi sağlık meseleleri genel anlamda az ölçüde harcanan akışkandan kaynaklandığı düşünülmektedir. Sıradanından fazla akışkan tüketimi idrar kaçırmatı tetikleyebilir ancak günde harcamanız gereken 2.5 litre suyu önemsememe etmeyerek balanslı bir biçimde harcamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. 

SİGARADAN BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN!

Her ne kadar ikisi arasında rastgele bir bağdaştırma yapılmasada öğrenilen bir reel vardır ki o da sigara tüketiminin mesane adalelerinin rahatlamasına yol açmaktadır. Bu noktada sıhhatin muhtelif alanlarını etkileyebildiği gibi idrar kaçırma meselesini de neden olmaktadır. 

DOMATES

Yapılan araştırmalara göre domatesin mesaneyi tahriş ettiğini ortaya çıkmaktadır.  Fazla faal mesane şikayetlerini artırabilecek asidik bir gıda olan domatesten özellikle duyarlı olan bireylerin uzak durması gerekmektedir. 

KAHVE ÇAY HOŞLANANLARA ÜZÜCÜ HABER!

Kahve ve çaydaki kafein mesane etkinliğini artırabilmektedir. İdrara çıkma oranının sıklaşmasına neden olan kahve ve çay semptomların şiddetlenmesine de yol açabilmektedir. Kafein alımının eksiltilmesi veya ortadan kaldırılması veya kafeinsiz çeşitlerin değiştirilmesi semptomları eksiltebilmektedir.

ÇİKOLATA BAĞIMLILARI DİKKAT!

 Kahve ve çay gibi çikolata da bir ölçü kafeini kapsamaktadır. Çoğunlukla kafein kapsamayan beyaz çikolata ya da daha fazla kakao kapsayan koyu renkli çikolataların sınanması meseleyi eksiltebilmektedir. 

PORTAKAL-LİMON- GREYFURT

Domates gibi portakal, limon ve greyfurt da yüksek ölçüde sitrik asit kapsamaktadır. Mesane hakimiyetini güçleştiren bu meyveler yerine daha az sitrik asit kapsayan elma, muz gibi yiyecekler seçim edilmelidir. 

GAZLI MEŞRUBATLAR

Gazlı meşrubatlarda bulunan fizz, potansiyel olarak fazla faal mesane semptomlarını şiddetlendirebilmektedir. Özellikle meyveli soda ve enerji meşrubatlarının tüketimine dikkat edilmelidir. 

BAHARATLI YİYECEKLER

Gözleri sulandıran ve dudakları yakan yiyecekler mesaneyi de rahatsız edebilmektedir. Baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmak yaşana meselelerin eksilmesine takviyeci olabilmektedir. 

İŞLENMİŞ YİYECEKLER

İşlenmiş yiyecekler; aroma ve gözeticiler gibi bir hayli suni bileşen kapsadığından dolay şikayetleri artırabilmektedir. 

SOĞAN

Baharatlı ve asitli besinlerde olduğu gibi soğan tüketimi mesane problemlerine neden olabilmektedir. Özellikle ham soğan tüketimi idrar yapma isteğini artırabilmektedir. Mesanedeki negatif tesiri eksiltmek için soğanı pişirerek harcamak daha sağlıklıdır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.