Kulağa hasar veren şeyler neler piercingler göründüğü kadar suçsuz değil!

27.04.2021
150
Kulağa hasar veren şeyler neler piercingler göründüğü kadar suçsuz değil!
Kulağa hasar veren alışkanlıklar nelerdir? Günlük yaşamımızda alışkanlık haline getirdiğimiz bazı şeyler kulak sıhhatini negatif doğrultuda etkiliyor!

BAŞ DÖNMESİ  BELİRTİLERİ OLABİLİR!

Kulaklar dinleme misyonunun dışında balansın sağlanmasında ehemmiyetli rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, tazyik çoğalışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu bulguların hafife alınması zamanla duyma uzvunun da hasar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler dinlemenin de etkilenebileceğinin göstergesidir, Bu sebeple baş dönmesi hastaları kulak burun boğaz doktorlarınca detaylı değerlendirilmelidir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-TIeo.png

Günlük yaşamı daha basit devam ettirmek için kulak ehemmiyetli uzuvlarımızdan bir tanesidir. Ancak her ne kadar yaşamı basitleştirmede oldukça ehemmiyetli bir rolü olduğunu öğrensek de hassasiyet derecesini es geçip yaptığımız bazı alışkanlıklar ve tutumlar kulağa hasar verebiliyor. Hospital Intercontinental Kulak Btümörün Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

YÜKSEK SESLE DİNLENEN MÜZİKLER

Kulaklar sesi alma ya duyarlı uzuv olduklarından yüksek ses kulaklara her zaman hasar verir. Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak gözetmesiz silah atışı yapmak, yüksek sesli etraflarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak, yüksek sesle cümbüş merkezi gibi etraflarda çalışmak Duymaya hasar vererek kulakta çınlama ya neden olabilir.Bu duyma kaybı bireyden şahsa değişiklik gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve müddetine bağlı olarak duyma kaybı kalıcı veya geçici olabilir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-1Y0D.png

KULAK ARINMA ÇUBUKLARI VARSAYDIĞINIZ KADAR SUÇSUZ DEĞİL!

Kulak arınma çubukları,kulak lekesinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa hasar verir. Bayağıda kulak lekeyi kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir.Kulak çubuklar ile kendi kendini arınan bu sistem bozulmuş olur. Kulak çubukları daha derine doğru itilirse kulak çeperine hasar verebilir.

kulak-sagligi-YYBK.jpg

HER KULAK DAMLASI YARARLI DEĞİL!

Bazı kulak damlaları kulak için hasarlı özellik taşır misalin Gentamisin faktör maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için hasarlı tesire sahiptir. Bu damlaların gelişigüzel ve şuursuzca kullanılması kulağı hasar verir. İçerisinde ne olduğu muhakkak olmayan bir ekip karışımlar kulak kanalı Ph balansını bozarak kulakta mantar enfeksiyonu ve cerahat oluşmasına neden olarak kulağa hasar verebilir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-NZGZ.png

CEP TELEFONU KONUŞMALARINA DİKKAT!

Cep telefonları, ışınım ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa hasar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa yakalanması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden sızı hissi oluşmasına neden olabilir. Cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorunda kalan insanlar kulaklık kullanmalıdır. Yeniden bu telefonların içerisinde yer alan lityum bataryaların fazla ısınmasına bağlı patlama tehlikeyi mevcuttur. Bunlar başa yakın pozisyonda yakalandığında patlarsa kafaya hasar vererek hayati tehlike taşır. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-HgwN.png

HASARLI ALIŞKANLIKLAR VE İLAÇ KULLANIMI

Sigara kullanımı zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar. Sigara özellikle ufak kılcal damarları etkileyerek kan akımını maniler. Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması duyma kaybı ile neticelenir. Zorunlu Olarak kullanmak zorunda olduğumuz bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları kulak hücrelerinin can vermesine neden olarak duymaya kalıcı olarak hasar verebilir bu ilaçları kullanırken kesintisiz hakimiyet altında olmalısınız. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-1tif.png

PİERCİNGLERİN HOŞ GÖRÜNMESİNİN AKSİNE…

Piercing hijyenik koşullar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime alana gelerek kulak biçiminin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme harekâtlarının doktor hakimiyetinde yapılması zorunludur. Yeniden kulağa takılan küpelerin kulakta alerjik tepkin yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olur. 

kulak-sagligi-PyL8.jpg
YAZAR BİLGİSİ