Mide yanmasına ne iyi kazanç sakın bunları yemeyin

05.05.2021
24
Mide yanmasına ne iyi kazanç sakın bunları yemeyin

Özellikle akşam yemeklerinden sonra pek çok birey midesinin yanmasından ya da midedeki ekşimeden yakınır. Pek çok hastalığın habercisi olan mide yanması ciddiye alınması gereken bir problemdir. Reflü, ülser gibi hastalıkların yanı gizeme pek çok hastalığın da habercisidir. Mide yanmalarının önüne geçmek için akşam tıka basa doymamak gerekiyor. Ayrıca mide yanmasını önlemek için uzzak durulması gereken gıdalar da var. Mide yanması neden olur? Mide yanması hangi hastalıkların bulgusudur? Mide yanması nasıl geçer? gibi suallerinizin yanıtların yer aldığı içeriğimizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

MİDENİN ARALIKSIZ YANMASI BANAL BİR GİDİŞAT DEĞİLDİR

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, tıbbi ismi “GÖRH” olan ve cemiyette reflü olarak öğrenilen hastalığın cemiyette yaygın biçimde görüldüğünü söyledi. Özer, Reflü GÖRH hastalığının evrensel olarak kabul edilen bir tanımı bulunmadığını belirterek “Hastalığı bulgularına göre belirlemek en kolay yaklaşımdır. Ancak mide ekşimesi mide yanması ve mide asidi geri kaçması gibi reflü göstergesi olduğu düşünülen bulgular cemiyette çok yaygındır ve bir hayli birey bunları banal olarak değerlendirir ve tıbbi dayanak aramaz” dedi.

 BAŞKA HASTALIKLAR DA GÖRÜLEBİLİR

Bu bulguların yemek borusu darlığı, diffüz özofageal spazm, özofagel karsinom, mide çıkışı darlığı, safra kesesi taşı, gasrtrit, duodenal ülser, koroner kalp hastalığı gibi başka hastalıklarda da görülebildiğine dikkat toplayan Op. Dr. Şerafettin Özer, “O sebeple bu bulgu ve şikâyetler görüldüğünde tetkik ve araştırılması tanı için çok ehemmiyetli olmaktadır” ihtarında bulundu.

 YAŞAM NİTELİĞİ DÜŞER

Reflü hastalığının gece bulguları üzerine yapılan çalışmada cemiyette takribî 5’te 1 oranında haftada en az 1 kere gece mide ekşimesi ve mide yanması olduğuna dikkat toplayan Özer, “Mide ekşimesi olanların % 80’inin gece, % 65’inin hem gece hem gündüz şikâyetleri olmaktadır. %63‘ü uykuya dalışının ve ertesi gün işlerinin etkilendiğini bildirmektedir. %72’si reçeteli ilaç kullanmaktadır. Takribî yarısı %45 aktüel rehabilitasyonların tam bulguları hafifletmediğini bildirmektedir” diye konuştu.

 REFLÜYE NEDEN OLUR

Yemek borusu ile mide sentezinde bir yüksek tazyik bölgesi bulunduğunu, banal zamanda bu bölgenin kapak görevi yaptığını belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Bu bölgede ulusa biçimli askı adale yapısı ve yakalatıcı liflerden oluşan özelleşmiş bir kalınlaşma vardır. Bu adaleler yutma harekâtı yapılırken rahatlar, yiyecek borusunun mideye geçişine imkân sağlar; ek olarak, mide duvarı gaz ve akışkan ile gerildiğinde açılır gazın çıkmasına geğirme izin verir. Bu sistemin görevini yapamaması GÖRH’e neden olmaktadır. Mide suyunun, yemek borusuna doğru ters akımına karşı mukavemetin kaybolmasıdır. Bağırsak Yasayı’na göre akım ağızdan makata doğrudur” diye konuştu.

FAZLA YEMEYİN 

Fazla yemek yeme ve yüksek yağ içerikli beslenme alışkanlığına bağlı olarak mide boşalmasının gecikmesinin mide duvarlarının gerilemesine neden olduğunu belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Alana gelen bu gerilme, genişlemiş mide duvarları tarafından kapağın kapatılamamasına neden olur ve yemek borusunun mide akışkanına mağduriyetiyle sonuçlanır. Yineleyen maruziyet inflamasyon ve mide girişinde yapı farklılığına neden olur. Özofajit yemek borusu irini ve kardit görülür. Hasta bu gidişatı yutkunmayı çoğaldırarak dengelemeye, tükürük akışkanının geri kaçan mide suyunu nötralize ederek reflünün oluşturduğu rahatsızlığı yatıştırmaya çalışır. Artan yutkunma, hava yutma, karında kabarıklık ve geğirme ile sonuçlanır. Bu gidişat mide gerilmesini çoğaldırarak yemek borusunun maruziyetini, yineleyen zararını çoğaldırarak bir kısır döngü yaratır” dedi.

BU GIDALARDAN UZAK DURUN

Op. Dr. Şerafettin Özer, reflü olmamak için ihtiyatları da şöyle sıraladı:

“Yatak başını yükseltmek, Bedeni saran giysiler giymekten sakınmak, Az ve sık yemek, Geçime süresinden kısa bir zaman evvel yemek yemekten sakınmak, İçki, kahve, çikolata gibi tazyik eksilten gıdalardan uzak durmak. Akşamları karnımızı doldurmamalıyız!”

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.