Ramazan, sara nöbetlerini tetikliyor

22.11.2021
18
Ramazan, sara nöbetlerini tetikliyor

Sara nöbetlerini etkileyen en ehemmiyetli etmenlerden birinin açlık ve uykusuzluk olduğunu belirten uzmanlar, hastaların oruç yakalamadan evvel kesinlikle hekimlerine danışması gerektiğini vurguluyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, uzun süren açlık sebebiyle sara hastalarının oruç yakalamalarının bazı meselelere yol açabileceğine dikkat çekti.

Sık nöbet geçiren şahısların rehabilitasyon olması gerekiyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “Sara nöbeti, beyin hücrelerinin istem dışı anormal biçimde elektriksel boşalımları neticesinde oluşmaktadır. Birey sık sara nöbeti geçirirse artık sara hastasıdır ve rehabilitasyona gerek dinlemektedir” ihtarında bulundu.

Uzun günler nöbete yol açabilir

Sara hastalarının aç ve uykusuz kalmasının nöbetlerini tetikleyebileceğini belirten Uzm. Dr. Celal Şalçini, “Sara nöbetlerini uykusuzluk, açlık, öncelikle nezle grip ilaçları ve eş ilaçlar, patlayıcı ışıklar tetikleyebilir. Ayrıca ilaçları kumpassız kullanmak da sara nöbetlerini tekerrür canlandırabilir. Mevsim dolayısıyla sahur ve iftar arasının uzun olması sebebiyle günün emin saatlerinde kandaki ilaç seviyeleri çok düşmekte ve hastalar nöbet geçirebilmektedir” diye konuştu.

Oruç yakalamak için kesinlikle hekiminize müracaat etin

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, “Tüm bu sebeplerden dolayı sara hastalarının oruç yakalamamalarını veya karar vermeden evvel en azından hekimlerinden bilgi alınmasını önermekteyiz” diyerek hastaların kesinlikle hekimlerine müracaat etmesi gerektiğinin ehemmiyetine değindi.

YAZAR BİLGİSİ