Romatizma her yaşta sizi bulabilir

24.11.2021
24
Romatizma her yaşta sizi bulabilir

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin ‘romatizma’ ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu belirterek, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi. 12 Ekim Dünya Artrit Günü sebebiyle yaptığı açıklamasına, artrit vaziyetinin tanımı ile başlayan Prof. Dr. Mutlu, “Genel anlamı ile eklemlerde alana gelen enflamasyonlu yangılı veya dejeneratif kireçlenme şikayetlerle beraber ağrılı, zaman zaman hafif, orta, ileri derecede hareket kısıtlılığına neden olan muayenehane bir tablodur” dedi.

Artritin her yaşta görülebilen bir vaziyet olduğunu belirten Mutlu, “Cemiyet içinde yaygın olarak romatizma ismi ile öğrenilmektedir. İskelet sistemimizin hareket etmesini sağlayan eklemler, eklemleri alana getiren karşılıklı kıkırdak ve kemik yapılar, adaleler ve bu yapıları bir arada yakalayan bağlarda ağrı, bazen şişlik, biçim bozukluğu ve hareket kısıtlılığına neden olan bu muayenehane tabloya romatizma başka bir deyişle tıbbi genel ismi ile artrit denilmektedir. Eklem romatizmaları romatoid artrit, osteoartrit, yumuşak doku romatizmaları boyun, bel ağrıları, fibromiyalji ve kemik erimesiosteoporoz bunlar arasında en sık görünenleridir. Özellikle; son zamanlarda dünya yaş ortalamasının çoğalması ile ileri yaşlarda osteoartrit eklem kireçlenmesi daha sık görülmektedir diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bayanlarda daha sık görülüyor

Prof. Dr. Mahmut Mutlu, artritin tek bir hastalık olmadığının altını çizerek, “Suratlı sayılarla ifade edilen hastalık rakamları bu sınıfta adlandırılabilir. Artritler, cinsiyet göz önüne alındığında bayanlarda daha sık görülmekle birlikte, yaş ortalaması çoğaldıkça görülme sıklığı çoğalmaktadır. Ancak; gut, ankilozan spondilit, genç erkeklerde görülen sistemik lupus, çocuklarda görülen akut romatizmal ateş de artrit terminolojisi altında öğrenilen hastalıklardandır. Hatta; 2020 başından beri dünyada pandemi ile izleyen COVID-19’un alana getirdiği eklem ve adale ağrılarını da herhalde bundan sonra atrit başlığı altına araştıracağız diye düşünebiliriz” açıklamasında bulundu.

Nedeni hali hazırda öğrenilmiyor

“Artrit görülen hastalıkların romatizmal hastalıkların ehemmiyetli bir kısmında kesin neden öğrenilmemektedir” diyen Mutlu, ortopedistleri yakından ilgilendiren primer osteoartritin nedeninin hali hazırda öğrenilmediğinin altını çizerek, “Kimilerinde ise genetik yatkınlık ehemmiyet taşıyabilir. Damarları etkileyen tütün mahsulleri, eklemlerde fazla strese neden olan obezite gibi faktörler artritin oluşmasında ehemmiyetli etmenler arasında sayılır” biçiminde konuştu.

Hakikat rehabilitasyon: Gözetici hekimlik

Artritlerin, başka bir deyişle romatizmal hastalıkların rehabilitasyonunda en uygun yolun seçilebilmesi için ilk etapta doğru tanı konulması gerektiğini ilave eden Prof. Dr. Mutlu, “Erken yarıyılda bu hastalığın tanınması güç olabilir. Bazı izlem ve muayeneleri gerektirebilir. Her hasta için şahsi bir rehabilitasyon algoritması belirlenmelidir. Zira, hastalık yoktur, hasta vardır. Netice olarak; en uslu yolun önlenebilir artritlerde, başka bir deyişle nedeni belirlenmiş artritlerde hakikat rehabilitasyonun gözetici hekimlik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

YAZAR BİLGİSİ