Sağlıklı böbreklerin gizemi

07.12.2021
164
Sağlıklı böbreklerin gizemi

Dünya Böbrek Haftası’nda bu uzvun yaşamsal ehemmiyetine dikkat toplayan Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam İdareyicisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Dünya Sağlık Teşkilatı günlük tuz tüketiminin 5 gramla hudutlu yakalanmasını öneriyor. Türkiye’de ise günde vasati 15 gram tuz harcanıyor. Sağlıklı böbrekler için daha az tuz harcanması ve günde 8-10 kadeh su içilmesi gerekiyor” dedi.

Böbrek; beyin, kalp, karaciğer ve akciğer gibi yaşamsal ehemmiyete sahip uzuvlar arasında yer alıyor. Dünya Böbrek Haftası’nda böbreğin ehemmiyetinin altını çizen Diyetisyen Sibel Mumcu, “Böbrekler günde takribî 200 litre, yaşam süresince ise takribî dört milyon litre kanı süzüyor. Atıkları uzaklaştıran ve bedenin asidik yapısını ayarlayan bu uzuv, hormonları kan ile hedef uzuvlara eriştiriyor” dedi.

Susuzluk hastalığa neden oluyor

Sağlıklı böbrekler için daha az tuz harcanması gerektiğini belirten Sibel Mumcu, “Dünya Sağlık Teşkilatı günlük tuz tüketiminin 5 gramla hudutlu yakalanmasını önerirken, Türkiye’de bu tüketim şahıs başına 15 gramı buluyor. Fazla tuz tüketimiyle böbreklerdeki kılcal damar sistemindeki kan basıncını çoğalıyor. Aralıksız hale gelen yüksek kan tazyiki damarlara hasar verirken, idrarla protein atılmasına neden oluyor. Bunun yanında böbreklerin sağlıklı bir biçimde çalışması ismine yeterli akışkan tüketimi de büyük ehemmiyet taşıyor. Susuzluk muhtelif böbrek rahatsızlarını birliktesi getiriyor. Bu sebeple günde 8-10 kadeh arasında su içilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Sağlıklı böbrekler için dört teklif

Böbrek sıhhatini gözetmek ismine en ehemmiyetli kaidenin ‘sağlıklı yaşam stilini özümsemek’ olduğunu ifade eden Sibel Mumcu, tuzu eksiltmek ve akışkan alımını artırmak için şu tekliflerde bulundu:

– Taze besinler daha az tuz kapsar. Taze sebze-meyve tüketimi artırılabilir.

– Tuzluklardan uzak durmak, tuz kullanımını yüzde 15 eksiltebilir. Besinler taze otlar ve tuz kapsamayan öbür baharatlarla tatlandırılabilir.

– İşlenmiş mahsulleri almadan yaftaları hakimiyet edilerek tuz içeriklerine de bakılmalı.

– Çay ve kahve, akışkan lüzumunu karşılamaz. Gün içinde kesinlikle 8-10 kadeh su içilmeli.

YAZAR BİLGİSİ