Soğuk hava migreni tetikliyor

27.04.2022
21
Soğuk hava migreni tetikliyor

Migren hastalarının hemen hemen yarısı hava gidişatı başkalaşımlarına karşı duyarlıdır. Liv Hospital İstanbul Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz, “Hava vaziyetiyle ilişkili olarak migreni tetikleyen gidişatlar arasında fazla soğuk ya da sıcak hava, yüksek nem oranı, fazla kuru hava, parlak güneş ışığı, rüzgar ve fırtına, hava tazyiki farklılıkları geliyor” dedi.

Uzm. Dr. Aylin Öztürk Yavuz migreni tetikleyen vaziyetleri anlattı.

İşte ayrıntılar…

migren

Tetikleyen etmeni öğrenmek ehemmiyetli

Hava gidişatı farklılıklarının bütün olarak hangi mekanizmayla migren tipi ağrılarını tetikledikleri bütün olarak öğrenilmiyor. Ancak, beyindeki kimyevi balansı etkilediği düşünülüyor. Özellikle soğuk havayla tetiklenen baş ağrıları sinüs problemleri olarak açıklanabiliyor. Bazen de değişik basitleştirici etmenler öğrenilmediği için soğuk ya da sıcak hava mesul yakalanabiliyor. Bu sebeple migren teşhisinin netleştirilmiş olması ve değişik ağrı basitleştirici etkenlerin de öğrenilmesi ağrıdan korunmada büyük ehemmiyet taşıyor.

migren

Baş ağrısı günlüğü tutun

Migren hastaları kesinlikle baş ağrısı günlüğü yakalamalı. Bu günlükte her ağrı hücumunun ne zaman olduğunun ve ne kadar sürdüğünün, varsa abuhavayla alakalı bir tetikleyici olup olmadığının da belirtilmesi gerekiyor. Buna göre, misalin soğuk ve rüzgarlı havalarda migreni tetiklenen şahıslara konutta kalmaları, saçlarını ıslak vazgeçmemeleri, böyle günlerde daha erken yarıyılda ilaç almaları, beslenme, bol akışkan alımı ve stres hakimiyeti açısından daha dikkatli olmaları nasihat ediliyor. Bu ihtiyatlarla migren krizlerinin şiddeti eksiltilebiliyor.

YAZAR BİLGİSİ