Turna yemişi nedir nasıl harcanır verimleri nelerdir?

20.03.2021
173
Turna yemişi nedir nasıl harcanır verimleri nelerdir?

Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişen turna yemişi kurutulup veya meyve gibi ham olarak yenebiliyor. Muhtelif harcama biçimleri bulunan görünüşü üzüme benzeyen turna yemişinin sıhhate olan fayladaları saymakla bitmiyor! Bugün elmaelma.com okurları için turna yemişi hakkında hazırladığımız yazıyı okuyarak faydalarını bilebilirsiniz. 

MUCİZE YARATIYOR!

Yapılan araştırmalar neticesinde bu meyvenin tüketiminin antibiyotik kullanımını eksiltebileceğini ortaya koyuldu. Turna yemişi bakterilere karşı savaşarak ağzımızdaki bakterilerin dişlere yapışmasını önleyerek antibakteriyel tesir yaratır ve diş eti rahatsızlıklarına karşı gözetir aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar. Belleği kuvvetlendirir. Böylece beyin hücrelerinin hasar görmesini yasaklayarak alzheimer ve felç tehlikelerine karşı koruma sağlar. En ehemmiyetli özelliklerinden biri de idrar yolları enfeksiyonu üzerindeki tesiridir. İdrar yollarını pakler. İdrar söktürür. Bayanların menopoz evveli yaşadıkları idrar yolları enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlar.

turna yemişi

Turna yemişinin bol antioksidan kapsaması ve anti aging özelliği göstermesi ihtiyarlamayı geciktirir. B ve C vitamini kapsayan turna yemişi antioksidan kapsadığı için bedenimize hasar veren hür radikallerle savaşarak ihtiyarlamayı geciktirir. Hasarlı bakteriler mide duvarına yapışmasını yasaklayarak mide rahatsızlıkları tehlikesini eksiltir. Kandaki iyi kolesterolü sıhhatini de gözetmeye takviyeci olur. Turna yemişinde kalsiyum bulunur. Kemik sıhhatini gözetmek için günde 1 kadeh turna yemişi suyu içilmesi öneri edilir. Yüksek antioksidan seviyesi ile damar daralması, kolesterol ve koroner gibi kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kansere karşı büyük bir gözeticidir.

YAZAR BİLGİSİ