Vardiyalı çalışanları bekleyen risk!

26.04.2021
132
Vardiyalı çalışanları bekleyen risk!
Yeni yapılan araştırmalar, kumpassız çalışmanın özellikle de gece vardiyasının, hem bayanlarda hem de erkeklerde faize kapasitesini düşürdüğünü ortaya koydu.
Bu problemler kendini sık idrara çıkma, idrar kaçırma, gece idrara kalkma ve kesik kesik idrar yapma biçiminde emin eder.

41791_16.jpg
Fiziksel efora dayalı işlerin bayanlarda üremeyi negatif etkilediğini gösteren araştırma Boston’daki Ulus ve Etraf Sıhhati Mektebi tarafından yapıldı.

41791_1.jpg
Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, bu alanda yapılan ilk araştırmanın ayrıntıları hakkında şu bilgileri aktardı:
Bayanın çocuk sahibi olmasında biyolojik kapasitesini çalışma yerinin etkileyip etkilemediği mevzusunda yapılan ve ilk olan bu çalışmada, mesleksel etmenlerin faize kapasitesine tesiri net bir biçimde ortaya konuldu.

41791_2.jpg
Faize meseleleri sebebiyle rehabilitasyon ihtiyacı dinleyen ve yaş ortalaması 35 olan 4 bin 723 bayan üzerinde yapılan araştırmada, bayanların işlerindeki fiziksel güçlükler ve dinlenme müddetleri denetlendi.

41791_3.jpg
10 bayandan 4’ü işlerinin parçası olarak kumpaslı olarak ağır yük taşıdıklarını söyledi.

41791_4.jpg
Gündüz çalışan gruba göre vardiyalı ve özellikle gece çalışan bayanlarda yumurtalık rezervi daha düşük çıktı.

41791_5.jpg
Tüp bebek rehabilitasyonuna giren ve fiziksel olarak ağır işte çalışan bayanların, hafif işlerde çalışan gruba göre yüzde 8,8 düşük yumurta rezervine sahip olduğu saptandı. Ayrıca yüzde 14,1 daha az olgun yumurta elde edilmiştir.

41791_6.jpg
Azalmış doğurganlık özellikle fiziksel olarak hırpalayıcı işlerde çalışan grupta çok daha besbelliydi. Analistler akşam ve gece çalışmanın bedenin biyolojik saatini değiştirmesinden dolayı bu neticenin büyüdüğünü belirtiyorlar.

41791_7.jpg
Op. Dr. Betül Görgen, hamilelik tasarlayan bayanların, vardiyalı sistemde ve ağır yük kaldırmayı gerektiren işlerde çalışmanın faize kapasitesi üzerindeki potansiyel olumsuz tesirlerinin şuurunda olmaları gerektiğini söylüyor.

41791_8.jpg
Erkekler açısından da vaziyet çok değişik değil. Vardiyalı çalışmanın, çalışanların uyku ve beslenme kumpasını, egzersiz faaliyetlerini bozarak çalışan sıhhatini etkilediği biliniyor.

41791_9.jpg
Yine yeni yapılan araştırmalar, kumpassız çalışma saatlerinin erkeklerde hem cinsel güdüleri hem de baba olma talihini eksilttiğini ortaya koydu.

41791_10.jpg
Op. Dr. Görgen, erkekleri yakından ilgilendiren bilimsel araştırmaların neticeleri hakkında da şu bilgileri verdi:
“Vardiyalı çalışan erkeklerde testosteron seviyesi düşük bulunmuştur. Testosteron düşüklüğü makûs sperm niteliğine neden olur. Bu neticeler gece çalışan insanlar için alarm kalitesindedir.

41791_11.jpg
Vardiyalı ve gece nöbetinde çalışmakta olan erkeklerde ehemmiyetli miktarda düşük sperm rakamı görüldü.

41791_12.jpg
Kumpassız ve çok az uyku yatmanın hormon seviyelerini ve sperm imalinde ehemmiyetli olan gen dizilimini etkilediği ortaya çıkmıştır.

41791_13.jpg
Vardiyalı çalışma sistemi aynı zamanda uyku bozukluklarına, uykusuzluğa ve noksan uyku zamanına neden olan problemleri de ortaya çıkarmaktadır.

41791_14.jpg
Bu belirtiler aynı zamanda noksan uykuyla ilişkili idrar yolu problemleri ve ereksiyon bozukluğu ile irtibatlıdır.

41791_15.jpg
YAZAR BİLGİSİ