Yaz aylarında cilt meselelerinden korunmak!

15.05.2021
21
Yaz aylarında cilt meselelerinden korunmak!
Yazla gelen 7 cilt meselesinden korunma yollarını Acıbadem Hastenesi Dermotoloji Uzmanları açıklıyor.

.jpg
Yazın neşesini çıkarmayı hayal ettiğiniz şu günlerde, küçük bir andırdırma yapmak istedik. Yaz mevsimi sadece neşe getirmiyor. Şayet hazır olmazsanız, bazı cilt meseleleriyle karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor.

Sıcak yaz günlerinde tabiatta, sarih havada daha fazla süre geçiriyor, yüzüyor, güneşleniyor, uzun yürüyüşlere çıkıyorsunuz. Bunlar yaz mevsiminin en sevinçli tarafları. Ancak güneş yanıkları, böcek ısırıkları, isilikler gibi meseleler bu sevincinizi gölgeleyebiliyor.

Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Cildiye Uzmanı Dr. İnci Candan ve Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Dematoloji Uzmanı Yeşim Tekin’e, yaz mevsiminde en sık tesadüfülen cilt meselelerini ve alınması gereken tedbirleri sorduk. İşte uzmanların cevapları…

41444.jpg
Uzm. Dr. İnci Candan: Uzun süreli ve korunmasız olarak güneşte kalındığında tende oluşan yanma hissi, acı ve bazen de akışkan dolu kabarcıklar oluşturan akut tepkin güneş yanığı olarak belirleniyor.

Korunmak için: 11.00-16.00 saatleri arasında doğrudan güneşe maruz kalmayın. Yelli, bulutlu havalarda güneşin negatif tesir yaratmayacağını düşünmeyin. En az 30 koruma etkenli güneş kremi kullanın. Kremi güneşe çıkmadan yarım saat evvel uygulayın, 2-3 saatte bir yenileyin, denize ve havuza girdikten sonra tekerrür sürün.

39024.jpg
Uzm. Dr. Candan: Yaz aylarında çoğunlukla parklarda, bahçelerde süre geçirmenin neticeyi olarak nebat alerjileri ortaya çıkabiliyor. En çok incir ağacı veya olgunlaşmamış meyvesi ile temastan sonra görülüyor. Temas ettiği bölgede kaşıntı, ağrı ve birkaç ay süren kahverengi kirler oluşuyor.

Korunmak için: Hangi nebatın alerji yapacağını öğrenmek olası olmadığı için korunmak kolay değil. Böyle bir tepkin olduğunda bölgenin bol su ile yıkanması, kaşıntı ve yanma devam ederse soğuk kompres yapılması, o an bulunabilirse antihistaminik ilaç alınması ve kortizonlu losyon sürülmesi öneriliyor.

23367.jpg
Uzm. Dr. Yeşim Tekin: Etrafımızda çok fazla bulunan ancak sanıldığı kadar kolay bulaşmayan bu mikroorganizmalar, nem ve ısı doğrultusundan uygun bir civar bulduğunda oraya yerleşiyor. Öte yandan güneş kiri olarak adlandırılan kahverengi kirler ise bedende zati var olan bir mantarın uygun civar bularak ortaya çıkması ile oluşuyor.

Korunmak için: Mantarın en sık görüldüğü ayak, kasık ve vajinal bölge başta olmak üzere bedeni kuru yakalamak, ortak ayakkabı ve terlik kullanımından uzak durmak gerekiyor. Ayrıca havuz veya denize
girdikten sonra ıslak elbiselerin değiştirilmesi de ehemmiyet taşıyor.

31523.jpg
Uzm. Dr.Tekin: Katlantı bölgelerinde oluşan, tenin birbirine dokunması ve terin tahrişi ile ortaya çıkan kızarıklık, ten yüzeyinde bozulma ve yaralar açılması pişik olarak adlandırılıyor. Bebeklerde sık tesadüfülen bu vaziyet, erişkinlerde de görülüyor.

Korunmak için: Pişikten korunmak için kilo hakimiyetini sağlamak ehemmiyetli. Zira kilolu bireylerde, katlantı bölgeleri oluşuyor. Hava almayan ve ter ile tahriş olan bu bölgelerde isilik oluşma oranı daha yüksek. Ayrıca kilolu olmayan bireylerin duştan sonra iyi kurulanması, özellikle erkeklerin pamuklu kumaştan yapılmış, bacak üst kısmına kadar uzanan ve bedeni saran iç çamaşırı giymesi öneriliyor.

29812.jpg
Uzm. Dr. Candan: Yaz aylarında sarih alanda daha çok süre geçirilmesi sebebiyle böcek ısırıklarına sıkça tesadüfülüyor. Kaşıntının yanı gizeme bazen alerjik meseleler, hatta ciddi hayati riskler görülebiliyor.

Korunmak için: Böcek popülasyonunun çok olduğu natürel alanlarda elbiselerin daha korunaklı olması ve böcek kovucuların kullanılması gerekiyor. Bu tip mahsulleri, sarihte kalan bilek, boyun gibi bölgelere hafifçe sürmek yeterli oluyor.

34789.jpg
Uzm. Dr. Candan: Yalnızca yazın değil, tüm hayatımız süresince güneşin tesirleri göz önüne alındığında ten urları akla geliyor. Bunların en ehemmiyetlisi de melanomlar. Melanomların çoğu azar azar güneşe maruz kalmaktan çok, çocukluk ve gençlik yarıyıllarında güneş yanığına neden olacak kadar yoğun güneşe maruz kalma neticesinde ortaya çıkıyor.

Korunmak için: Çocukları ve gençleri güneşderi her mevsimde uygun biçimde gözetmek çok ehemmiyetli. Özellikle ailesel yatkınlığı olan bireylerin daha alıngan davranması gerekiyor. Gözetici etken ne anlama geliyor? Bir şahsın güneş koruma kremi sürmeden 10 dakika güneşte kaldığında oluşabilecek cilt zararı, aynı birey güneşe çıkmadan yarım saat evvel 30 etken gözetici sürdüğünde ancak 300 dakikada oluşuyor. Başka Bir Deyişle koruma etmeniyle güneşte kalma süresi uzatılabiliyor.

14916.jpg
Çocukları kıyafet ile gözetin Çocuklar için 50 etken gözetici kremler öneriliyor. Ayrıca kumsalda oynayan çocuğun kremini iki saatte bir yenilemenin yanı gizeme kıyafet, şapka ve gözlükle koruma sağlamak da çok ehemmiyetli. Bu emelle sarih renk ve sık dokumalı elbiseler seçim edilmeli. Yalnızca tatilde değil, şehir içinde de çocuklar dışarı çıkarken sarihte kalan bölgelerine gözetici krem sürülmeli.

40197.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.