Zika virüsünün bir tesiri daha ortaya çıktı!

25.04.2021
153
Zika virüsünün bir tesiri daha ortaya çıktı!
Sivrisinek yoluyla bulaşan ve bebeklerin beyin gelişimini yasaklayan Zika virüsü asap hastalığına yol açabiliyor.
Bulguları

Hastalığın ateş, adale sızısı, baş sızısı, döküntü, eklem sızısı ya da konjüktivit ile izlediği kollanmıştır. Bu hastalıktan vefat çok enderdir. Ancak özellikle hamile şahıslarda fetusu tesirlerse bebek, ‘mikrosefali’ denilen hastalık ile doğuyor. Zika virüsünden kaynaklı hastalığın rehabilitasyonu ise henüz yok ve aşı çalışmaları da devam ediyor. Bu sebeplerle hamileler, zika virüsünün görüldüğü Güney Amerika ve diğer bölgelere muhtemelse seyahat etmemeli. Rastgele bir sebeple bu bölgelere ziyaret etmesi gereken şahıslar ise kesinlikle uzun ve kalın giyinmeli. Seyahat sonrasında rastgele bir şikayet olması halinde ya da seyahat sırasında hekim hakimiyetinde olunmalı.

36878_7.jpg
Bilim insanlarının araştırmaları, Zika virüsünün mikrosefaliyle iletişimli olduğuna işaret ediyor. Zika virüsü soğuk algınlığına eş sızılar, ateş, gözlerde yanma, eklem sızıları ve ten döküntüleri gibi bulgularla ortaya çıkıyor.

Guillain-Barré belirtiyi, adalelerde eforsuzluğa ve daha ciddi gidişatlarda acil bakım gerektirecek soluk alma meselelerine neden oluyor. Araştırmanın baş yazarlarından Paris’teki Pasteur Enstitüsü’nde misyonlu Profesör Arnaud Fontanet “Guillain-Barré belirtiyi gördüğümüz hastaların vaziyeti genellikle daha süratli makûslaşıyor” dedi.

36878_1.jpg
Fontanet, hastaların ‘akut evre’yi aştıktan sonra ise iyileşme bulguları gösterdiğini söyledi. Kan misali alınan 42 hastanın hiçbiri can vermedi ama hastalığa tutulduklarından birkaç ay sonra yürümek için takviye almak zorunda kaldıkları görüldü. Uzmanlar, Zika virüsünün görüldüğü ülkelerde daha değişik asap hastalıkları hadiseleri için hazırlıklı olunması gerektiğini ifade etti.

36878_2.jpg
BBC’nin haberine göre, Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Hugh Willison, “Fertsel seviyede, insanları Zika virüsüne tutulmaları vaziyetinde doğrudan Guillain-Barré belirtisine de tutulacakları görüşüyle korkutmamalıyız, zira tehlike gerçeğinde düşük” dedi.

Willison, “Ama şayet bir milyon şahıs Zika’ya tutulursa, beklenmedik Guillain-Barré olayları da suratlarca olabilir” diye konuştu. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün WHO bilgilerine göre son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da bu belirtiye tutulanların rakamında çoğalış oldu.

Wellcome Vakfı Müdürü Hekim Jeremy Farrar, “Bu araştırma, Zika ile Guillain-Barréarasındaki sebepsel ilişkiye dair en ikna edici ispat” dedi.

36878_3.jpg
Brezilya’da başlayan ve hamile bayanlara bulaşması neticesinde hatalı bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile alakalı evham her geçen gün çoğalıyor. Süratle dağılması ve rehabilitasyon edici ilacının olmaması üzerine Dünya Sağlık Teşkilatı’nün WHO, küresel çapta acil gidişat duyuru etmişti.

Anadolu Sağlık Merkezi Muayenehane Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, virüs için bulaştırıcı olan Aedes türü sivrisineklerin Türkiye’de de bulunduğunu söylüyor. Prof. Dr. Türkoğlu, “Sivrisinek etkinliğinin bulunmadığı kış mevsiminde ülkemizde bir salgın tablosunun çıkması beklenmese de yaz aylarında salgından etkilenmemek için ihtiyatlar alınmalı” diyor.

36878_4.jpg
Sivrisineklerin yaydığı hastalıklar düşünüldüğünde akla ilk gelen sıtmadır. Ancak dünya yeni bir salgın hadisesiyle karşı karşıya. Acıbadem Taksim Sağlık Kurumu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezen Özkök Zika virüsüyle dağılan hastalık hakkında şu bilgileri veriyor.

Zika virüsü nasıl bulaşıyor?

Zika virüsü, sivrisinek ısırığıyla bulaşıyor. İlk defa 1947 senesinde maymunlarda tespit etilen zika virüsü, insanda ilk olarak 1954 senesinde Nijerya’da görülmüş. Çoğunlukla Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifikler’de görülen virüs vasati senede 1000 hadise olarak tespit etiliyordu. Ancak Mayıs 2015 sonrasında Brezilya’da görülüp ve son 6 ayda 3 bin-4 bin hadise tespit etilmiştir. O zamandan bugüne ise zika virüsüne 21 ülkede tesadüfülmüştür. Son zamanda Amerika’da görülen Zika hadiseleri Güney Amerika’ya ziyareti olan şahıslarda ortaya çıktığı kollanmış. Yeniden aynı biçimde Avrupa’da da Zika hadiseleri görülmeye başlandı. Yeniden bu olayların seyahat eden şahıslarda olduğu tespit etilmiştir.

36878_5.jpg
Virüs nerelerde görülüyor?

Barbados, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Fransız Guyanası, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Martinique, Meksika, Panama, Paraguay, Porto Riko, Saint Martin, Surinam, Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları, Venezuela, Samoa, Cape Verde.

36878_6.jpg
YAZAR BİLGİSİ