7 adımda kanser tehlikesiyle vedalaşın

13.04.2022
23
7 adımda kanser tehlikesiyle vedalaşın

Yeni sene, sağlıklı yaşam mevzusunda yeni kararlar ve temkinler almak için ehemmiyetli bir fırsattır. Balanssız beslenme, fast food tüketimi, sigara, içki ve hareketsizlik gibi hasarlı alışkanlıklardan kurtulup, hayat stili farklılıkları ile kanserden korunmak muhtemel olabilmektedir. Memorial Şişli ve Ataşehir Sağlık Kurumu Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Soley Bayraktar, kanserin yaradılışında etrafsal etkenlerin ehemmiyetli rol oynağını belirterek, kanser tehlikesine karşı dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında balaka verdi.

Sağlıklı ve balanslı beslenin

Doğru bir beslenme tasarıyı uygulamak başta kanser olmak üzere birçok hastalığı yasaklamaktadır. Fazla kilo başka bir deyişle obezite bedendeki yağ oranının çoğalması ve uzuvları etkilemesi sebebi ile hayati tehlikeye neden olan hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Obeziteyi yasaklamak için az kalori kapsayan gıda ve meşrubatların seçim edilmesi gerekir. Arıtılmış şekerle yapılmış besinler ve yağlı et ürünlerden uzak durulmalıdır. Bol sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli, bütün hububatlı besinler seçim edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımlandığı rapora göre, işlenmiş et ürünlerini fazla harcamak kanser tehlikesini çoğaldırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar uygun ölçülerde zeytinyağı ve kuruyemiş harcayan bayanların meme kanserine daha az tutulduğunu ortaya koymuştur.

İdeal kilonuzu gözetin

Beden için ideal olan kiloyu belirleyip gözetmek; meme, prostat, akciğer, bağırsak ve böbrek kanseri tehlikesini eksiltmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar fiziksel etkinliğin meme ve bağırsak kanseri tehlikesini eksilttiğini göstermiştir. Günde 30 dakika, haftada 150 dakika orta derece aerobik etkinlik ya da 75 dakika güçlü etkinlikte bulunarak meme ve bağırsak kanserinden korunmak muhtemel olabilir.

Sigaradan uzak durun

Nikotin kapsayan rastgele bir ürün harcamak, bireyi doğrudan çağın hastalığı kanserle karşı karşıya getirir. Sigara tiryakileri akciğer kanseri, baş-breyin, pankreas, mesane, karaciğer ve böbrek kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanabilmektedir. Sigara harcamayan ancak aynı civarda bulunan insanlar bile maruz kaldıkları duman sebebiyle akciğer kanserine tutulma tehlikeyi taşımaktadır. Sigarayı bırakmaya karar vermek sağlıkla alakalı alınabilecek en ehemmiyetli kararlardan bkocamandır. Yapılan çalışmalar sigara bırakmak için en başarılı yolun, günlük tüketim ölçüsünü eksiltmek değil kararlılıkla bir daha içmemek olduğunu göstermiştir.

İçkiyi bırakın ya da eksiltin

İçki ürünleri de sigara gibi birçok kanser türüne neden olabilmektedir. Uzun müddet ve fazla ölçülerde içki harcayanların başta kanser olmak üzere hayati ehemmiyet taşıyan birçok hastalığa tutulma tehlikeyi harcamayan insanlardan daha fazladır. Fazla içki tüketimi meme, bağırsak, böbrek ve karaciğer kanserine yol açmaktadır.

Kış güneşinden kendinizi gözetin

Hayati tehlikeye neden olan ehemmiyetli kanser cinsleri arasındaki cilt kanserinden korunmada güneş ile ilişkilerin iyi ayarlanması çok ehemmiyetlidir. Bu tehlikeyi en aza indirmek için yaz aylarında güneşe çıkılması gerekiyorsa netlikle güneş gözlüğü ve geniş kenarlı bir şapka seçim ederek uygun güneş gözetici ürünlerin kullanılması gerekir. İklim farklılıkları sebebiyle günümüzde kış aylarında da güneşe maruz kalınmaktadır. Bu sebeple kış güneşinden de yaz aylarında olduğu gibi korunmak gerekir. Bronzlaşmak için saunayı seçim edenlerin gereğinden fazla kalmaları cilt kanseri tehlikesini artırmaktadır. Bu sebeple saunalarda 5-10 dakikadan fazla durulmaması gerekir.

Aşı olmayı ilgisizlik etmeyin

Kansere neden olan bazı virüs tiplerinden aşı ile korunmak muhtemeldir. Hepatit B karaciğer kanserine, HPV rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Bu mevzuda bir uzmana başvurarak aşı takvimi hakkında kesinlikle balaka alınmalıdır.

Kanser taramalarınızı yaptırın

40 yaş sonrasında bayanların meme ve rahim ağzı kanseri, 50 yaşına gelmiş erkeklerin ise prostat kanseri taraması yaptırmaları çok ehemmiyetlidir. 50 yaşından sonra ise herkesin bağırsak ve akciğer kanseri taraması yaptırması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ