Adet dışı kanamaları kanser bulgusu olabilir

18.04.2022
24
Adet dışı kanamaları kanser bulgusu olabilir

Söz mevzusu kadınlar olduğunda bir hayli bulgu bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük yaşamın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu bulgular çoğu zaman önem verilmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor. Kadınlarda sıkça tesadüfülen kanser çeşitlerine müteveccih bilgiler paylaşan Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen, dikkat edilmesi gereken bulguları paylaştı.

1. Bitkinlik aralıksız hale geldiyse

Her ne kadar dinlenseniz ya da kumpaslı olarak yatsanız da kendinizi aralıksız bitkin ve halsiz seziyorsanız, bir uzmana müracaat etmekte fayda vardır. Zira bedenin verdiği bu tip bitkinlik bulguları bir hayli kanserin ilk bulguları olabilir. Bu gidişatta yapmanız gereken bitkinlik dışında gözlemlediğiniz değişik semptomları hekiminizle konuşmaktır. Çünkü açıklanamayan halsizlik görmezlikten gelinmeyecek kadar ehemmiyetli bir meseledir.

2. Kilo kayıpları olağanın altındaysa

Şayet bir kadın bayağı koşullarda, olduğu kilonun altına düşmeye başlarsa bu gidişat kesinlikle bakımsızlık edilmemelidir. Zira ani görülen kilo kayıpları, iştahsızlık, az yediği halde hemen doymak özellikle yumurtalık kanserinin ehemmiyetli bir bulgusudur. Açıklanamayan kilo kayıpları aynı zamanda kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabilir.

3. Soluk almak güç bir hale geldiyse

Akciğer kanserinin ilk bulgularından biri de soluk darlığıdır. Bu gidişat başlarda yaşamı negatif etkilemese de zamanla ilerleyerek hastaların günlük hayatlarını bile etkilemeye başlar. Misalin bir hayli akciğer kanseri hastası, merdiven çıkarken dahi soluğunun tıkandığını, soluk alamadığını ve göğsüne sıkıştığını sezer. Böyle gidişatlarda birey, kesinlikle bir hekime görünmelidir. Zira şahsın akciğer kanseri olması vaziyetinde erken teşhis yaşamını kurtaracaktır.

4. Devam eden bir kabarıklık seziyorsanız

Söz mevzusu kadınlar olduğunda en ehemmiyetli meselelerin başında gelen kabarıklığa, karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa bu gidişat, yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Kabarıklık problemini aralıksız yaşamanız halinde, kesinlikle bir hekime görünmenizde fayda vardır.

5. Adet kumpassızlığı ehemmiyetli bir mevzudur

Bir Hayli kadın menopoz evvelinde yaşanan adet kumpassızlığını bayağı karşılar. Ancak bu tip kumpassızlıklar ve anormal kanamalar kolorektal kanserlerin bulgusu olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet yarıyılı içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar ve şiddetli ağrılar, kadınlarda en sık görülen rahim kanserinin bulgusu olabilir.

6. Memede tetkikini bakımsızlık etmeyin

Her ne kadar bu mevzu üzerinde yeterli farkındalığa erişilmese de, meme tetkiki her kadının kumpaslı aralıklarla yapması gereken bir sağlık hakimiyetidir. Özellikle şahsın kendi yapacağı hakimiyetler, bu mevzuda tanımlayıcı bir rol üstlenmektedir. Yapılan tetkike göre, meme bölgesinde kızarıklık, tenin kalınlaşması ve meme dokusunda alana gelen ve bir haftadan fazla süren şişlik kesinlikle dikkate alınmalıdır. Tüm bu bulgulara ek olarak, memede alana gelen biçim farklılıkları ve meme ucunda oluşan semptomlar da dikkate alınmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ