Bayanlar hangi erkekleri çekici buluyor

13.10.2021
8
Bayanlar hangi erkekleri çekici buluyor

Ancak bu netice, ‘kellerin hiç kaderi yok’ anlamına gelmiyor. Zira bayanların kelleri, gür saçlı erkeklerden daha baskın ve güçlü gördüğü de araştırma neticeleri arasında.

Bayanların, erkerleri saç ve sakal ölçüsüne göre değerlendirdikleri tanımlandı. “Social Psychological and Personality Science” mecmuasında yayımlanan araştırmada, bayanların gür saçlı erkekleri, kellerden azıcık daha fazla çekici bulduğu görüldü. Ancak bayanların kelleri, gür saçlı erkeklerden daha baskın ve güçlü gördüğü de ortaya çıktı.Baskınlık, sürükleyicilik ve güçlülük kriterleri göz önüne alınarak yapılan araştırmada, “en düşük puanı” seyrek saçlı erkekler aldı. “Evolution and Human Behavior” mecmuasında yayımlanan bir başka araştırmada ise sakalın bayanların eş adayı tanımlamasında tesirli olduğu belirtildi.

Bayanlar seyrek sakallıları “en çekici” bulurken, sakalsızlar ve gür sakallılar aynı oranda “yakışıklı” görüldü. Ancak gür sakallılar, “erkeksilik ve ebeveynlik yetenekleri” alanlarında ilk sırada yer aldı. Mevzuya ait yazı, “Psychology Today” mecmuasının son rakamında da yayımlandı.

YAZAR BİLGİSİ