Çocuklarda rota virüsünün riskleri nelerdir

06.11.2021
25
Çocuklarda rota virüsünün riskleri nelerdir

Tüm dünyada en sık ishal sebebi olan bir virüs olan rotavirüs, sindirim sistemini tesirler ve özellikle çocuklarda enfeksiyona yol açar. Hastalar virüsü kendileri hastalanmadan ve hastalandıktan 10-12 gün sonraya kadar yayabildiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ, “Rehabilitasyonda emel kaybedilen akışkan ve beden tuzlarını yerine koymaktır. Bu sebeple bol su verilmeli, anne sütü alıyorsa emzirilmeye devam edilmelidir. Kusmayı yasaklamak için az ve sık beslenmelidir. Etmen virüs olduğu için antibiyotiklerin tesiri yoktur, kullanılmaz” dedi.

Günde 10-20 kere dışkılayabilir

Genellikle virüs alındıktan 2-3 gün sonra ateş ve kusma ile hastalık başlar. Sık sulu ishalle devam eder. Kusma ve ateş genellikle ikinci gün içinde eksilir, ishal 3-8 gün devam eder. Günde 10-20 kere bol sulu dışkılayabilir, içinde kan yoktur. Çok rakamda dışkılayan ve akışkan alımı az olan çocuklarda değişen derecelerde su kaybı belirtileri ortaya çıkabilir, bu sebeple sağlık kurumuna yatış gerekebilir. Hatta böbrek tutulumu olabilir. Damar yolundan akışkan verilebilir. İlk enfeksiyonlar özellikle minik bebeklerde ağır geçer. Pnömoni, menenjit, karaciğer, böbrek tutulumu yapabilir. Rotavirüs enfeksiyonu geçiren biri tekerrür rotavirüs ile enfekte olduğunda yeniden hasta olabilir. Ancak yineleyen enfeksiyon daha hafif izler.

Anne sütünün gözetici tesiri vardır

Enfeksiyon ılıman abuhavalarda kış aylarında daha çok görülür. Özellikle iki yaş altındaki çocukları tesirler. İlk 3 ayda ender olarak görülür. Anne sütünün gözetici tesiri vardır. 5 yaş üzeri çocuklarda ise yineleyen enfeksiyonlar sebebi ile daha az görülür.

Bol akışkan alımı çok ehemmiyetli

Tanı dışkı muayeneyi ile konulur. Rehabilitasyonda emel kaybedilen akışkan ve beden tuzlarını yerine koymaktır. Bu sebeple bol su verilmeli, anne sütü alıyorsa emzirilmeye devam edilmelidir. Kusmayı yasaklamak için az ve sık beslenmelidir. Ateş varsa ateş düşürücü kullanılır. İshali durdurucu bir rehabilitasyon yapılmaz. Etmen virüs olduğu için antibiyotiklerin tesiri yoktur, kullanılmaz.

Aşısı ağızdan uygulanıyor

Son senelerde geliştirilen aşılar enfeksiyon oranlarını, ağır hastalıkları ve sağlık kurumuna uyuyuşları eksilmektedir. Bu aşılar 2,4 ve 6’ncı aylarda ağızdan uygulanır. Aşı dışında tesirli bir korunma yolu yoktur. Sabunla el devireme virüsü öldürmez ancak enfeksiyonun dağılmasını eksiltir.

YAZAR BİLGİSİ