Çocuklarda stres bunalım nedeni

04.11.2021
27
Çocuklarda stres bunalım nedeni

Stresin yalnızca erişkinleri değil, çocukları da negatif etkilediğini vurgulayan Psikolog Yasemin Kamalı, çocukluk ve ergenlik yarıyılında yaşanan stres ve evhamın, ilerleyen yaşlarda ağır tablolara neden olabildiğini söyledi.

Çocuklar için etraflarından ve ebeveynlerinden aldıkları bir hayli stres kaynağı bulunduğunu aktaran Kamalı, şu bilgileri verdi:

Anne – çocuk ilişkisi çok ehemmiyetli

“Bu stresler, zamanında müdahale edilmezse, sonraki yarıyıllarda bunalım, anksiyete ve evham bozuklukları ile panik hücum gibi ağır tablolara neden olabilir. Bu tablolar erişkinliğe varmadan çocukluk yaşlarında da ortaya çıkabiliyor. Stresten ve endişeden kaynaklı dikkat dağınıklığı, evham problemleri, geceleri dişleri gıcırdatma, alt kaçırma problemlerine kadar bir hayli problemler yaşanabiliyor.

Evhamı artıran nedenler yaşa göre farklılık gösteriyor. Anne sütünden bölme yarıyılı çocuk için bir travmadır. Zira çocuk, anne sütünden bölmesiyle fertselleşme yarıyılına girmiş oluyor. Tuvalet alışkanlığının kazanılması da çocuk için bir stres etmeni. Çocuklarda bu gidişatı yasaklamak yerine desteklemek ve teşvik etmek gerekiyor. Bu yarıyıldaki çocuklarda anne çocuk arasındaki irtibat çok ehemmiyetli. Sıhhatli bir anne çocuk irtibatı olmadığında çocuk çok fazla duygu iniş çıkışları yaşamaya başlıyor.”

YAZAR BİLGİSİ