Düşüncelilik sara işareti olabilir

30.11.2021
139
Düşüncelilik sara işareti olabilir

Sarada beynin tamamında veya bir bölgesindeki bir grup beyin hücresinde anormal olarak kısa ve ani başlayan fazla biyo-elektriksel deşarjlar ortaya çıkar. Bu da nöbet ve havaleye neden olur. Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz çocuklarda sara hastalığı hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Bulguları nelerdir ?

Nöbetler beyinde kaynak aldıkları bölgedeki hücre gruplarına göre değişik bulgular gösterebilir.

Kasılma olmayan nöbetler: Düşüncelilik, sabit bakma, donakalma, bazen fobi hissi.

Kasılma ile gelen nöbetler: Ani şuur kaybı, yere düşme, kol ve bacaklarda kesintisiz kasılma, kasılı kalma, ağızdan körük gelme, altına kaçırma, dişlerde kenetlenme ve morarma. Bebeklerde nöbetler büyük çocuklardaki gibi keskin olmayabilir. Nedensiz ve sık ani atlamalar, ağzın tek taraflı çekilmesi, ağız şapırdatma, sık göz kırpma, sabit bakmalar nöbet olabilir. Çocuğunuz yapmakta olduğu bir etkinliği kesintiye uğratıyor ve uysallaşıyorsa, buna farkında olmadan yaptığı minik el, kol, mimikler eşlik ediyorsa nöbet açısından araştırılmalı.

Nedenleri nelerdir ?

Sara hadiselerinin yüzde 50-60’ında bir neden bulunamaz. Bu tip saralar genellikle 15 yaşından evvel başlar. Geri kalanlarında nedenler şunlar: Doğuştan metabolizma hastalıkları, hamilelikte beyin gelişimi etkileyen hadiseler rahim içi enfeksiyonlar vb., doğumda beynin oksijensiz kalması, kafa içi kanama, menenjit, kazalar, beyin urları ve uzun süren ateşli havaleler.

Nasıl rehabilitasyon edilir ?

Sara nöbetleri öncelikle anti-epileptik sınan ilaçlarla rehabilitasyon edilir. İlaçlar nöbetleri baskılayarak rehabilitasyon eder. Hastanın gidişatına ve hastalığın seyrine göre rehabilitasyon süresi 2-4 yıldır. Ömür boyu ilaç yanıt vermeyen mukavemetli hastalarda VNS, sara cerrahisi gibi öbür rehabilitasyon alternatifleri de kullanılır.

Tamamen iyileşebilir mi ?

Çocuk hastaların büyük çoğunluğu ilaçlara iyi yanıt verir ve nöbetler hakimiyet altına alınır. Rehabilitasyona iyi cevap veren, başka nörolojik problemi olmayan, en az 2 sene nöbetsiz yarıyıl geçiren çocuklarda iyileşme kabul edilir ve ilaçlar eksiltilerek kesilebilir. Sara ilaçlarının hakimiyetsiz bir biçimde ani kesilmesinin nöbetlerin yinelenmesine yol kalemtıraşını çocuk hastalarda yüzde 70-80 gibi yüksek bir oranda saradan tamamen kurtulmak muhtemeldir.

YAZAR BİLGİSİ