Gebelik yarıyılında çalışanlar işe servisle gitmeli

13.11.2021
27
Gebelik yarıyılında çalışanlar işe servisle gitmeli

“Gebelerin dükkanına servis, toplu erişim taşıtları veya eşleri tarafından kullanılan özel taşıtla gitmeleri en idealidir” diyen Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, çalışan anne adaylarının gebelik sürecini sıhhatli geçirebilmeleri için tekliflerde bulundu.

İşte Op. Dr. Seval Taşdemir’in anne adaylarına teklifleri:

Babet doğru bir tercih değil

Anne adayları; iş ve günlük yaşamlarında bedene oturmayan, rahat hareket etmelerini sağlayacak hafif ve bol elbiseler seçim etmelidir. Özellikle terlemeyi artıran sentetik kumaşlar yerine daha sıhhatli olan pamuklu kumaşlar seçim edilmelidir. İç çamaşırlarında da buna dikkat etmeliler. Bu yarıyılda pabuç tercihi de oldukça ehemmiyet taşır. Babet gibi topuksuz veya yüksek topuklu pabuçlar sıklıkla bel sızılarına neden olabileceğinden pespaye topuklu pabuçlar anne adayının çalışma etrafındaki rahatı için daha doğru olacaktır.

Büronuz iyi havalandırılmış olmalı

Anne adayının çalışma civarının aydınlık ve iyi havalandırılmış olması çok ehemmiyetlidir. Dolaysız klimaya maruz kalmayan bir kısımda rahat bir koltuğun olduğu ve dirseklerin 90 derecede durabileceği yükseklikteki masalar kullanılmalıdır. Uzun zaman dinlenmeden çalışmak adalelerde sızıya ve dolaşım sisteminde bazı problemlere yol açabilir. Muhakkak aralıklarla verilecek molalarda kolay kol, bacak ve boyun hareketleri bereketli olur. Aralıksız oturarak çalışan anne adaylarının 2 saatte bir kalkıp 10 dakika büro içinde gezmeleri, dolaşım sistemlerini hafifletmeleri açısından ehemmiyetlidir. Olasıysa işe servisle gidip gelmek, öğle saatlerini ‘şekerleme’ yapmak için kullanmak, işini bir an evvel tamamlayıp geri kalan zamanını istirahat için tüketmek veya işyerinden erken çıkma alternatifini kullanmak da anne adayı için çözüm olabilir.

Araba kullanmak yerine servise binin

İş yerine servis, toplu erişim taşıtları veya eşiniz tarafından kullanılan özel taşıtla gitmek en idealidir. Vasıtayı kendiniz kullanıyorsanız emniyet kemeri kullanımına özen göstermelisiniz. Tansiyon ve kan şekeri düşme meylinin ortaya çıktığı gidişatlarda taşıt kullanılması önerilmez. Gebeliğin ikinci yarısından sonra anne adaylarının taşıt kullanımında daha yavaş izleyen trafikleri seçim etmeleri ehemmiyetlidir. 32’nci haftadan sonra kısa mesafeler hariç anne adayının taşıt kullanması istenmez.

Konutta yürüyüş ve kolay egzersizler yapın

Çalışan ve günün ehemmiyetli bir kısmını ayakta geçiren hamileler, konutta ayaklarını ve bacaklarını yüksek bir noktaya kaldırarak dinlenmelidirler. İş sonrası konutta kolay yürüyüş veya temel egzersiz hareketleri ile toplardamarlardaki kan akışını tertip edecek hareketler yapmaları önerilir. Haftada 2-3 defa yüzme, her gün en az 20 dakikalık tempolu yürüyüşler ya da germe-hafifleme egzersizleri; hem anne adayının kendisini daha iyi sezmesini sağlar, hem de doğuma iyi bir hazırlık olmaktadır. Gece uyumadan alınan ılık bir duş; anne adayını hafifleterek kumpaslı bir uykuya geçişi sağlar.

YAZAR BİLGİSİ