Marka isteği çocuklarda bunalıma neden olabilir

20.11.2021
18
Marka isteği çocuklarda bunalıma neden olabilir

Elbette harcayıcı olarak seçme kısmetimizin bol olması iyi bir şey. Ancak özellikle son senelerde popüler kültürün gururlandırdığı markalara sanki bağımlı hale gelmek, insan psikolojisini ehemmiyetli miktarda etkileyebiliyor.

Reklamlarda sıkça gördükleri bir mahsule ısrarla sahip olmak istediklerinde, çocuklarda da “marka saplantısı” oluşmaya başladığını belirten Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, mevzu hakkında merak edilenleri açıkladı.

Marka isteği bunalıma neden olabilir

Markalara yönelmenin yanlış bir tavır olmadığını belirten Dr. Mehmet Yavuz, bazı markalar saplantı derecesinde hayat stili haline getirilirse, vaziyetin patolojik bir hal alacağı doğrultusunda uyarıyor.

Popüler kültürde ve medyada kesintisiz olarak reklamı yapılan bazı markaların, kullanıldığında şahıs kendini daha kıymetli sezecekmiş gibi sunuluyor olması, büyüme çağındaki çocukların ve gençlerin kafasını karıştırıyor. Ekonomik vaziyetin iyi olduğunu gösteren, prestij göstergesi kabul edilen bazı marka ve mahsullere sahip olmak bir gereklilik gibi idrak edildiğinde, bireyi bunalıma çekiyor.

Çocuğunuzun rol modeli olun

Dr. Mehmet Yavuz, çocukların şuursuz bir tüketim döngüsünün parçası olmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizerken, ailelerin çocuklarına iyi misal olması gerektiğini anımsatıyor: “Aile, çocuğun ruhsal gelişiminde en ehemmiyetli etraf ve cemiyetsel müessesedir. Aileler çocukları ile bağlantıya geçmeli marka merakının biçim mevzusunda fazlaya gitmek olduğu anlatılmalıdır. Natürel ki anne babanın da bu mevzuda çocuğa rol model olması gerekir.”

Çocuğunuzun öz hürmetinin oluşmasını sağlayın

Çocukluk çağından itibaren ailedeki fertlerin birbirine hürmetli davranması ve kıymetli olduğunu sezdirmesi çok ehemmiyetli. Çocuğun öz hürmetinin oluşmasını sağlamak için ebeveynlere çok iş düşüyor. Başkaları tarafından kabul görebilmek için kendine hasar verebilecek bazı tavırlara yönelmesinin önüne geçebilmek için, çocuğun olduğu haliyle yeterince kıymetli ve ehemmiyetli olduğunu öğreniyor olması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ