Meme muayenesi 20 yaşında başlamalı

30.03.2022
30
Meme muayenesi 20 yaşında başlamalı

Dünyada her sene takribî 2 milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor.Türkiye’de meme kanseri, her sene 20 bin kadının yaşamını etkiliyor. Kadın kanserlerinin %25’ini, tüm kanserlerin de %12’sini oluşturan meme kanseri, günümüzde artık 30’lu yaşlarda da sıklıkla görülüyor. Geçmişte her 12-14 kadında bir ortaya çıkan hastalığa, artık 8 kadında bir tesadüfmek muhtemel. Bunun en ehemmiyetli sebebini ise yaşam biçimi farklıları oluşturuyor.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı sebebiyle reelleştirilen basın buluşmasında “Hastalığın erken aşamada tespiti için ise kendiliğindene meme muayenesi ehemmiyet kazanıyor. Her kadının 20 yaşından itibaren memesini tanıması, aylık kumpaslı hakimiyetlerini yapması ve 40 yaşından itibaren de mamografi takibi erken tanıya imkân sağlıyor” dedi.

Kadınlar hormonlarına uygun yaşamıyor

Meme kanseri tehlike etmenlerinin ehemmiyetli bir kısmının; erken yaşta adet görme ve 50’li yaşlarda menopoza girme gibi bedenin östrojene uzun zaman maruz kalmasından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Özdoğan, “Kent yaşamı, kadınların çalışma hayatına erken yaşta atılmaları ve kariyer gayeyi sebebiyle çocuk sahibi olma talihlerini ertelemelerine yol açmaktadır. Yoğun iş temposu sebebiyle ilk doğumun 30 yaşından sonra yapılması ya da hiç doğurmama, emzirme müddetinin kısalması meme kanserinin sebepleri arasında gösterilmektedir. Bununla beraber içki ve sigara kullanımı, menopoz sonrası fazla kilo da öğrenilen en ehemmiyetli tehlike etmenlerinden kimileridir. Genetik geçişli olan ve %5-7 oranında görülen meme kanserlerinin tespit etilmesi ve aile öbür fertlerinin taranması çok ehemmiyetlidir” biçiminde konuştu.

Her kadın memesini 20 yaşından itibaren tanımalı

Kendiliğindene meme muayenesinin, erken tanı için çok ehemmiyetli bir adım olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, kadınların 20 yaşından itibaren memesini kumpaslı olarak gözlemlemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Özdoğan: “Her kadın 20 yaşından itibaren, meme muayenesini yaparken; her ay adet yarıyılından sonra memesinin simetrisine, meme başında bir akıntı olup olmadığına, rastgele bir deformitenin varlığına, cilt farklılıklarına, ele bir kitlenin gelip gelmediğine dikkat etmelidir. Zira meme kanseri uru kolay bir değerlendirme ile idrak edilebilir” dedi. Senelik meme muayenesi ve mamografi taramasının ehemmiyetine de değinen Prof. Dr. Özdoğan, “Meme hakimiyetleri 40 yaşından sonra hekim tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda hekimin teklifi ile yeniden her sene mamografi taraması çok ehemmiyetlidir” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ