Muzun yararları nelerdir gnamda 3 muz yerseniz…

05.05.2021
30
Muzun yararları nelerdir gnamda 3 muz yerseniz…

Muz çok güzergahlı bir gıdadır. Hem pişmiş  hem de olduğu gibi harcanan bu meyvenin beden sıhhati için fantastik faydaları bulunmaktadır. Bu vaziyet de bize muzun neden dünyanın en popüler meyvelerinden biri olduğunu açıklamaktadır. İşte muzun saymakla tamamlayamayacağımız yararları!

YÜKSEK TAZYİKİ DÜŞÜRÜYOR

Yapılan çalışmalarda gnamda 3 tane muz yemenin yüksek tazyiki ciddi bir biçimde düşürdüğü gözlenmiştir. Orta ebatlı bir muz takribî olarak 422 mg potasyum kapsar ve neredeyse hiç sodyum kapsamaz. Yüksek Potasyum/Sodyum oranı, sodyumun kan tazyikini yükseltme tesirini ortadan kaldırır. 

KABIZLIĞA İYİ GELİYOR

Muz çözünür ve çözünmez halde olan liflerle dolu bir gıdadır. Lif sindirimi yavaşlatarak sindirime destekçi olduğu için bedenimiz için oldukça ehemmiyetli bir gıdadır. Dolayısıyla, muz yemek daha uzun bir vakit tokluk hissi vereceği gibi aynı zamanda kabızlık şikâyeti olanlar içinde destekçi olacaktır.Güne daha dinamik başlamamızı sağladığından ve uzun vakit tokluk hissi verdiğinden dolayı, hiç kuşkusuz muz kahvaltı öğününde de kendisine yer bulmaktadır.

KAN DAMARLARININ SIHHATİ AÇISINDAN EHEMMİYET TAŞIYOR

C vitaminini düşündüğümüzde usumuza ilk olarak portakal ya da çilek gelir. Fakat bir tane muz, gşanlık C vitamini gereksinimimizin %15 ini karşılayabilmektedir. C vitamini bedenimizde ki hür radikalleri tesirsiz hale getiren bir antioksidandır. Hür radikaller bedenimizdeki hücreleri kesintisiz olarak ufalayan yüksüz atomlar, moleküller ya da iyonlardır. Ayrıca, C vitamini kan damarlarının sıhhati açısından da ehemmiyetlidir ve adaleleri, kemikleri ve öbür dokuları bir arada yakalayan ‘kollajenleri’ üretir.  Muz aynı zamanda mide yanmasına da birebir meyvedir. Mide yanması sürükleyenler muz yemeleri halinde mide yanmaları eksilecektir.

KALP HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR

Muz gibi lif açısından zengin gıdaları harcamak kalbimiz için oldukça bereketlidir. Yapılan çalışmalara göre, yüksek lifli gıdalar kapsayan perhizleri uygulayan insanların daha az kalp ve damar hastalıkları ve kalp krizi tehlikeyi altında oldukları tespit etilmiştir. Muz da bulunan özellikle çözünebilir lif, kalp hastalığı tehlikesinin eksilmesi ile ilişkilendirilmiştir.

ADALELERİN GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR

 Sıhhatli ve dengeli bir perhiz bedenimizin lüzumu olan gerekli vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları sağlar. Bu perhizi bir veya iki muzla bitirmek bedenimiz için ekstra 4–8 g lif kaynağı demektir.Muz B6 vitamini açısından zengin bir gıdadır ve bir muz bedenimizin B6 vitamini lüzumunun takribî olarak %20 sini karşılar. B6 vitamini, sıhhatli hücreler oluşturmak için bedenin insülin, hemoglobin ve elzem olmayan insan bedeni tarafından birleşimlenen protein salgılamasını sağlar ve ayrıca hastalıklarla savaşan antikorların üretilmesine de destekçi olur. Belki de baştan beri yanlış söylüyoruzdur: “Gşanlık bir tane muz, hekimi konuttan uzak meblağ” Şayet sporcular neden muzu çok beğeniyor diye merak ettiyseniz, işte size yanıtı: Muz adalelerin gücünü artırırarak antioksidan ve öbür vitaminleri temin eder.

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.