Nekrotizan nedir? Bu bakterinin bedene olan tesirleri nelerdir?

29.04.2021
139
Nekrotizan nedir? Bu bakterinin bedene olan tesirleri nelerdir?

39 yaşındaki Tammy Peel vajinasına et yiyen bir bakterinin yerleşmesi neticeyi güç günler geçiriyor. Enfeksiyonun dağılmasını durdurmak için uyluk ve karnının bir kısmı alınan Peel operasyon sonrası ”neredeyse can veriyordum, hiçbir şey daha öncekisi gibi olmayacak” diye konuşuyor.

Mynet’in haberine göre, Sepsis ve nekrotizan fasiitis olarak öğrenilen ölümcül bir bakteri enfeksiyonu geçirdiği söylenen kadının, karmaşıklıklara neden olabilen tip 2 diyabet sebebiyle bu gidişatı yaşadığı ifade edildi.

Vajina içinde büyüyen ölümcül bir bakteri suratından vefatla burun buruna gelen İngiliz bayan, ”Operasyon sonrası 3 ay süresince cinsel ilişkiye giremedim. Vajinam asla daha öncekisi gibi olamayacak. Operasyon sonrası sanki beni bayan olarak belirleyen şeyin tamamen alındığını düşündüm. Kocamla bir daha asla seks yapamayacağımı düşündüm. Ancak bununla yaşamayı öğremem gerektiğini öğreniyorum” diye konuştu.

Tip 2 diyabetinin neticeyi olarak böyle bir vaziyetle karşılaşan Peel, yaşadığı bu gidişatı sosyal medyada paylaşarak bir hayli bayanının bilinçlenmesini istiyor.  Vücutttaki kistler ilgisizliğe gelmez, ender de olsa enfeksiyona dönüşebilirler.

Nekrotizan nedir?

Nekrotizan fasiit ciddi bir bakteriyel ten enfeksiyonudur ve süratle dağılır ve bedenin yumuşak dokusunu öldürür. Bu, çok kısa zamanda amputasyona veya vefata neden olabilir. Yaraları pak tutarak önlenebilir. Nekrotizan fasiit, şahsi hijyene dikkat eden bireylerde daha az görülür. Ancak diyabet, kanser ve böbrek hastalığı olanlar daha fazla tehlike altındadır.

Ateş, bitkinlik, adale sızısı, tenin şişmesi ve kusma gibi tanımlar hasatlığın ilk aşamalarıdır. Rehabilitasyon için operasyon gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ