Parfüm cilde bunaldığında kısırlığa yol açıyor

24.11.2021
23
Parfüm cilde bunaldığında kısırlığa yol açıyor

Parfüm ve deodorantların içerisinde bulunan kimyevi maddelerin hem cilt yoluyla hem de solunum yoluyla bedene geçebileceğini ifade eden Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, çok rakamda kimyevi madde kapsadıkları için erkeklerde sperm rakamını düşürerek kısırlığa neden olabileceğini söyledi.

Bunun erkeklerde testosteron gibi hormonların bedende işlev görmesini bozarak sperm niteliğini düşürüp erkekte faize problemlerini doğurabileceğine değinen Doç. Dr. Çoksüer, “Parfüm gibi çok rakamda kimyevi kapsayan kozmetik ürünler, kısırlık yaptıkları yetmiyor gibi kanser tehlikeyi de taşıyor. Uzun vakit maruz kalındığında insan sıhhatine büyük zararlar verebiliyorlar. Bir Hayli parfümde kullanılan fitalatlar erkeklerde faize işlevlerinin bozulmasına neden oluyor. Ayrıca bu maddeler alerjen tesire sahip olabiliyor. Çoğu zaman bu alerjik tepkinler ciltte zarara neden olup rehabilitasyon gerektiren gidişatlara yol açabiliyor. Parfüm ve deodorant çok sıcak mevsimlerde her gün duş alınsa dahi baş etmesi güç olan koku meselelerine kısmen derman oldukları bir asıldır. Fakat parfüm ürünlerinin, yanlış kullanımları gidişatında bazı tehlikeleri mevcuttur” dedi.

Cildinize temas ettirmeyin

Banyo yapmamak için parfüm ve deodorant kullanılmasının ten problemlerine neden olabileceğini ifade eden Doç. Dr. Çoksüer, “Parfüm terliyken makûs kokuyu bastırmak için değil, pakken terlediğinizde bu ter kokusunu daha hafif yaymak için kullanılmalıdır. Ayrıca parfümlerin çok yakından bunalması cilt problemleri ile karşılaşmalarına neden olacaktır. Onun için parfümlerinizi deriden uzakta sıkarak derinizin zarar görmesini de yasaklayacaksınız.

Parfüm ve deodorantın içindeki kimyevileri olası olduğu kadar cilde temastan sakınmak gerekir. Çok yoğun kullanımlar sonrasında netlikle duş almalı ve üzerinizde kalan kimyevi parfüm atıklarından da kurtulmalısınız. Elimizden geldiği kadar bu maddelerden uzak durmalıyız. Kozmetik ürün kullanacaksak şayet en natürel olanını kullanmakta fayda var. Ayrıca parfüm ve deodorant kullanırken cilde temas etmemesine ve solunmamasına dikkat etmek gerekir” biçiminde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ