Pilates suratından sıhhatinden oldu

18.04.2022
27
Pilates suratından sıhhatinden oldu

Pilates, İngiltere’de adı açıklanmayan 42 yaşındaki genç kadında fantastik bir rahatsızlığa yol açtı. Uzun süren testler neticesinde kadının kafasındaki akışkanın beyninden sızmasına neden olduğu anlaşıldı.

Londra’da yaşayan genç kadın pilates dersine gitmeye başladı. Derste bir hareket sonrasında, kafasında ani bir ağrı hissetti ama kafasını hiçbir yere çarpmamıştı. Dersten çıktıktan sonra uzandığında da artan bir ağrı devam etti. Derslere devam eden 42 yaşındaki kadının ağrıları gitgide makûslaştı. Hekime giden genç kadına adale hafifletici ve birkaç ağrı kesici yazıldı ve boyun adalelerini fazla zorladığı söylendi. Birkaç seans da fizyoterapi gördü.

Pilates bu sefer fayda sağlamadı

Ancak yeniden de ağrılar devam ediyordu. Daha ayrıntılı testler için London Kings College’a müracaat eten genç kadının beyni gözeten akışkanının omurgadan dışarı sızdığı anlaşıldı. MR neticelerini gören hekimler bazen pilates hareketleri sonrasında serebrospinal akışkanda böyle sızıntılar olabileceğini ve bunun çok riskli olduğunu belirtti.

Hasta ise bu biçimde yaralanan ilk insan olarak literatüre girdi.

YAZAR BİLGİSİ