Regl yarıyılı krizine ananas ve hurma

09.04.2022
25
Regl yarıyılı krizine ananas ve hurma

Adet Evveli Belirti PMS, bayanlarda menstruasyondan vasati bir hafta evvel hem ruhsal hem fiziksel bulgularla kendini göstermeye başlıyor. Bu yarıyılda karın bölgesinde şişlik, göğüslerde hassasiyet, iştah ve ağırlık çoğalışı, tatlıya düşkünlük, sivilce problemi, bunalım, gerginlik, dargın ruh hali ve hiddet meseleyi gibi şikayetler yaşanabiliyor. Bu şikayetler menstruasyon bitimiyle sona eriyor.

Kilo değil ödem

Menstruasyon evveli başlayan ve bitene kadar kendini gösteren ağırlık çoğalışı hormonal farklılıklar nedeniyle oluşan ödemden kaynaklanmaktadır. Aynı süreçte iştah ve yemek tüketimi de çoğaldığı için birey kendini kilo almış gibi sezer. Oysaki bu palavracı bir kabarıklıktır ve evhama kapılmaya gerek yoktur.

Ödemi önlemek için bol su ve ananas harcayın

Bedende ödem birikimini önlemek için öncelikle bol su içilmelidir. Özellikle bu yarıyılda günde 2,5-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca adet olmadan 1 hafta evvel tuz alımı eksiltilebilir. Yemekler tuz yerine baharatlarla tatlandırılabilir, salatalara limon ve sirke kullanılabilir. Taze ananas kapsadığı “bromelain” maddesi sayesinde ödemlerin çözülmesine dayanakçı olur. Hem ödem atmak hem de artan tatlı gereksinimini karşılamak için ananas seçim edilebilir. Ayrıca maydanoz, lahana gibi sebzeler ve kiraz sapı, mısır püskülü gibi nebat çayları da ödem atmaya takviyecidir.

Tatlı krizlerini hurma ile önleyin

Bu yarıyılda östrojen hormonunun eksilmesine bağlı olarak çoğu bayanda fazla tatlı harcama ve karbonhidratlı besinlere düşkünlük hali ortaya çıkar. Tatlı gereksinimi için kakao oranı yüksek çikolata, bitter çikolata, kuru hurma ve kuru incir gibi kuru meyveler, taze meyveli dondurulmuş yoğurtlar, probiyotik meyveli yoğurtlar, kalori içeriği düşük smoothieler, yulaflı hurmalı şekersiz kurabiyeler ve tatlılar ya da hafif sütlü tatlılar seçim edilebilir. Tarçın tüketimi kan şekerini dengeleyerek tatlı lüzumunun giderilmesine dayanakçı olur. Tarçınlı yoğurt ya da süte karıştırabilecek meyve çeşitleri, yulaf ezmesi veya müsli bu krizlerle baş edebilmeyi kolaylaştırır.

Magnezyum kaybı için 1 avuç ham badem

Bu yarıyılda demir ve magnezyum kaybı görülebilir. Bu surattan magnezyum içeriği zengin badem gibi kuruyemişler, bütün hububatlı kahvaltılık gevrekler, yulaf ezmesi kapsayan kahvaltılar ve muz harcanmalıdır. Demir beceriksizliği üşüme, daha sık hastalığa tutulma, halsizlik, bitkinlik, saç dökülmeleri, cilt kuruluğu gibi şikayetlere neden olabilir. Bu mesele erkeklerden çok bayanları ilgilendirir zira her ay menstruasyon yarıyılında ehemmiyetli oranda demir kaybı yaşanır. Kaybedilen bu demirin kesinlikle karşılama edilmesi lüzumludur. Şayet bir demir beceriksizliği söz mevzusu ise hekim teklifi ile ilaç rehabilitasyonunun yanı gizeme demirin en zengin kaynakları olan hayvansal yiyecekler beslenme tasarısında bulundurulmalıdır. Yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, yoğurt ve peynir kesinlikle kumpaslı harcanmalıdır. Ayrıca ciğer gibi sakatatlar da ehemmiyetli demir kaynaklarındandır. Kolesterol problemi yoksa, hijyen mevzusunda dikkatli olmak koşuluyla ayda iki kez ızgara veya yağsız tavada pişirilerek ciğer harcanabilir.

Kahve yerine melisa çayı

Kafeinin bu yarıyılda eksiltilmesi yerine melisa, papatya gibi durgunlaştırıcı özellikli çayların seçim edilmesi gerginliği eksiltir. Omega-3 tüketimi de stres üzerinde pozitif tesirdedir. Balık tüketimi önemsememe edilmemeli; yumurta, avokado, muz, kuru baklagiller ve bütün hububatlı yiyecekler de bu yarıyılın negatif tesirlerini eksiltmek için harcanmalıdır.

Tatlı gereksinimini gidermek için seçenekler

Hurma tatlısı: 1 adet olgunlaşmış orta boy Trabzon hurmasını ister tek başına ister 1 tatlı kaşığı bal/tahin kullanarak blenderdan geçirin. Üzerine azıcık vurulmuş ceviz ilave ederek harcayın.

Hurma topları: Evvelden suda bekletip yumuşattığınız 4-5 adet kuru hurma, 2-3 tam ceviz ve 1 yemek kaşığı kakaoyu blenderdan geçirin. Elinizle küçük toplar halinde şekillendirin. Dışını kakao, Hindistan cevizi veya toz Antep fıstığı ezmesine bulayarak harcayın.

Izgara ananas: 2 yuvarlak dilim ananası evvelden kızdırdığınız tavada 4-5 dakika arkalı önlü pişirin. Üzerine tarçın dökerek sıcak olarak harcayın.Tatlı gereksiniminiz çok fazla ise, ananasları pişirmeden evvel 1 yemek kaşığı bal, birkaç damla limon suyu ve azıcık tarçını karıştırın. Ananasları bu karışıma bulayıp, öyle pişirin.

YAZAR BİLGİSİ