Sarı nokta hastalığı bulguları neler? Fazla kilo tetikliyor!

05.05.2021
26
Sarı nokta hastalığı bulguları neler? Fazla kilo tetikliyor!

Yaşın ilerlemesi, sigara kullanımı, obeziteye bağlı fazla kilolu olma gibi bu gidişatlar sarı nokta hastalığını tetikliyor! Dünyada 30-50 milyon gibi insanı etkilediği tahmin edilen sarı nokta hastalığının en belirgin özelliklerinden biri de kişinin baktığı yerin ortasının görememesidir. Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, sarı nokta hastalığı hakkında bilgiler verdi. Sarı nokta hastalığı nedir? Sarı nokta hastalığı kimlerde olur, rehabilitasyonu ve bulguları neler? İşte sarı nokta hastalığı hakkında merak ettiğiniz her şey elmaelma.com’da!

Obezite Sarı Nokta Hastalığını Tetikliyor!

İleri yaş, sigara, obezite, sistemik hastalıklar, zorunlu besinlerin alınamaması sarı nokta hastalığını tetikliyor. Haftada 2 defa balık, bol ceviz ve yeşil yiyecekler sarı nokta hastalığından gözetiyor. 

Dünyada 30-50 Milyon İnsanı Etkiliyor!

Sarı nokta hastalığı ya da makula dejenerasyonu, günümüzde geri döndürülemez görme kaybının başlıca nedenlerindendir. Dünya nüfusunda takribî 30-50 milyon insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Hastalık iki gruba ufalar. Tüm olguların yüzde 10’unu yaş tip, yüzde 90’nını uzun seneler boyunca görmenin yavaş eksildiği kuru tip yaşa bağlı makula dejeneransı oluşturur. Kuru tip yaşa bağlı makula dejeneransı olanların yüzde 10-20 gibi bir kısmı zaman içinde yaş tipe ilerleyebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Olur?

Genetik yani kalıtsal olarak görülme yüzde 71 gibi yüksek bir orandadır, yüzde 29’da etrafsal etkenlerin rol oynadığı bilinmektedir. İleri yaş, sigara, obezite, sistemik hastalıklar, zorunlu besinlerin perhizle alınamaması da tehlike etkenlerinden kimileridir. Perhizle alınması gereken vitamin C, D, E vtaminleri, selenyum, çinko, bakır, magnezyum eser mineralleri ile beta karoten, kriptoksantin, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanların noksanlığı; sarı nokta hastalığının görünmesinde rol oynamaktadır. 55 yaş üzerindeki sağlıklı fertlere bu rahatsızlıktan korunmak için, güneş ışığından korunma, sigarayı vazgeçme, düzenli egzersiz, kilo, tansiyon ve kolesterol kontrolü, yağ ve şekeri eksiltme, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, meyve ve haftada 1-2 defa balık harcamaları önerilmelidir. İleri kuru tip sarı nokta hastalığında ise yoğun antioksidan dayanağı gerekmektedir.

sarı nokta hastalığı tedavisi var mı

Sarı Nokta Hastalığının Bulguları Neler?

Sarı nokta hastalığında; hastanın temel şikayeti, baktığı yerin ortasını görmede zorlanma ya da görüntünün tamamen kaybıdır. Hastalığın başlangıç dönemlerinde özellikle düz çizgilerin kırık ya da çarpık görülmesi, siyahlıklar görme ve görüntü kalitesinde eksilme sık rastlanılan hasta yakınmalarıdır.

Sarı Nokta Hastalığının Çeşitleri Var Mı?

Yaşa bağlı oluşan sarı nokta hastalığının, yaş tip ve kuru tip olmak üzere iki çeşidi vardır. ‘Kuru tip’ daha sıklıkla karşılaşılan biçimidir ve genetik olarak geçiş olabildiği gösterilmiştir. ‘Yaş tip’ ise daha az görülmekle beraber daha süratli bir görme kaybına izler. Yaş tipte sarı noktanın bulunduğu retina içerisinde akışkan veya kanama mevcuttur ve bu vaziyet süratli ve ciddi bir görme kaybına neden olur. Kuru tip sarı nokta hastalığının zamanla yaş tipe dönme ihtimali laf konusudur. Kuru olan tip, hastaların takribî yüzde 80’inde görülür ve iyi olan tipi budur çünkü yavaş ve dokuyu kurutarak ilerler.

Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı Yaş Tipe Dönüşür Mü?

Kuru tip sarı nokta hastalığının zamanla yaş tipe dönme ihtimali laf konusudur. Yaş tipi, yeni damarların oluştuğu zamanki bilgilen adıdır. Yaş tipe döndüğü zaman hastada eğri ve yamuk görme şikayetleri apaçık çoğalır. Düz çizgilerde kırıklanmalar apaçık fark edilebilir hale kazanç. Yamuk, çukur, bombeli görme şikayetleri olur. Minik, büyük görme şikayetleri olabilir. Yaş tipe döndüğü zaman daha süratli bir ilerleme görülebilir. Neyse ki hastaların yüzde 20’si gibi az bir kısmında görülür.

Sarı Nokta Hastalığında Erken Tanı Önemli!

Yaş tip sarı nokta hastalığı rehabilitasyonunde son senelerde en çok uygulanan rehabilitasyon, göz içine uygulanan anti- VEGF Vasküler Endotheliyal Sihrime Etkeni enjeksiyonlarıdır. Bunlar, kanamalara ve akışkan birikimlerine yol açan yeni damar oluşumlarını engellemektedir. Rehabilitasyondan iyi sonuç alabilmek, erken tanı ve teşhis ile rehabilitasyona geçim ve düzenli kontrollerle mümkün olabilir.

Sigara Kullanımı Obeziteyi Tetikliyor!

1. Kilo verip tansiyonunuzu kontrol altına alın
Hipertansiyona bağlı olarak cılız kan dolaşımı, gözlere kan akışını da kısıtlayabilir. Kilo vermek, kan basıncını düşürmek için kanıtlanmış en iyi yoldur.

2. Sigarayı bırakın
Sigara içmek, bir kişinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme tehlikeyini ikiye katlayabilir. Ne kadar erken vazgeçerseniz o kadar iyidir.

3. Aile geçmişinizi önemseyin
Birinci dereceden akrabaları sarı nokta hastası olan insanlarda bu hastalığın büyüme tehlikeyi çok daha fazladır. Ailesinde bu hastalık olanlar dalgalı çizgiler görmeye başlarlarsa daha dikkatli olmalılar.

4. Yeşil yapraklı sebzeler tüketin
Tabağınızı tüm yeşil sebzelerin yanı gizeme ıspanak, lahana ve pazı ile doldurun. Bu besinler göz hastalıklarına katkıda bulunabilecek hücresel zarara karşı korunmaya dayanakçı olur.

5. Dayanak alın
Makula dejenerasyonunda vitamin kullanmak bir rehabilitasyon biçimi değildir ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

6. Yaz-kış güneş gözlüğü kullanın
Güneş gözlüğü, retina hasarına neden olabilecek UV ve mavi ışıktan koruma sağlar. Amerikan Makula Dejenerasyon Vakfı, ‘UV 400’ yaftalı güneş gözlüğünüzü yaz-kış kullanmanızı öneriyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.