Sıcak havalarda içtiğiniz sulara dikkat!

20.04.2021
141
Sıcak havalarda içtiğiniz sulara dikkat!
Yazın sıcak havalar sebebiyle yiyeceklerde ve sularda mikroorganizmalar çok fazla üremeye başlıyor ve bu da mevsimsel olarak çoğalan ishal olaylarına yol açıyor. İşte yazın ishale karşı alabileceğiniz önlemler.
Özellikle yaşlılarda çok şiddetli ishal hadiselerinde böbrek yetmezliği, şayet daha evvelinde kalp yetmezliği varsa bunu tetikleyebiliyor. Çocuklarda ishalden sonra takribî 1-2 hafta içerisinde büyüyen bazı romatizmal hastalıkları tetikleyebiliyor, bununla alakalı yayınlar da var.”

42769_7.jpg
Mevsimsel olarak ortaya çıkan ishal bulgularına vurgu yapan Dr. Hakan Kutlu “Mevsimsel olarak yaz aylarında sıklıkla havaların ısınması sebebiyle mikroorganizmaların özellikle yiyeceklerde ve sularda çok fazla üremeye başlaması daha sık olarak yaz ve bahar aylarında görülüyor. Herkes bundan etkilenebiliyor, tam yaş gruplarında ama özellikle çocuklar ve yaşlılar bünyesel olarak daha cılız olabildikleri için daha fazla ve şiddetli etkilenebiliyorlar.

42769_1.jpg
O surattan rehabilitasyonu bu cins hastalarda çok daha ehemmiyetli. Sular ve besinlerden bulaştığı için ishal faktörleri basmakalıpta yapmamız gereken sularımızı kesinlikle hazır su biçiminde almak, şayet kırsal bölgede hazır suya erişilemiyorsa suların kaynatılıp soğutularak içilmesi uygulanabilir” dedi.

42769_2.jpg
“Sebzelerin bol suyla yıkanması büyük ehemmiyet taşıyor”

Özellikle sebzelerin bol suyla yıkanması ve yaz aylarında yemeğin buzdolabı dışarısında çok bekletilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Kutlu, “Öbür rehabilitasyonlar dışında en ehemmiyetlisi hastanın akışkan sarihinin kapatılması. Günde 2 litre içebileceğimiz sudan tutun da zoraki kaldığınızda ishalin şiddetine göre damardan serumla su verilmeye kadar gidebiliyor.

42769_3.jpg
Ama en ehemmiyetlisi hastanın akışkan sarihinin kapatılması. Zira bu akışkan sarihi özellikle çocuklarda ve yaşlılarda böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebiliyor. Şayet viral bir ishalse ki çocuklarda çok sık oranla viral ishaller olabiliyor, enfeksiyon salgınları ortaya çıkabiliyor, toplu yaşanılan anaokulularda ve öbür mekteplerde gibi. Bunlarda antibiyotikler fayda etmiyor o surattan afaki antibiyotik kullanımından kesinlikle sakınmak gerekiyor.

42769_4.jpg
Bakteriyel ishallerde ve şiddetli vaziyetlerde antibiyotik verilebiliyor ama bir uzmana, hekime müracaat eterek kesinlikle uygulamak gerekiyor antibiyotik rehabilitasyonunu zira antibiyotiğin afaki kullanımı daha değişik hasarlara neden olabilir” diye konuştu.

42769_5.jpg
“Çocuklarda romatizmal hastalıkları tetikleyebiliyor”

Destek rehabilitasyonunun yapılabileceğini kaydolan Dr. Kutlu, laflarına şunları ilave etti:
“Mideyi, bağırsakları yormayacak besinler seçim edilebilir. Zati millet arasında da öğrenilen muz, patates haşlaması, mideyi çok yormayacak çorba, gaz yapmasını yasaklayacak mercimek çorbasından ziyade sebze çorbaları olabilir, bir iki gün yoğurt verilebilir. Bir iki gün süresince bu biçimde rehabilitasyon verdikten ve bağırsak gevşedikten, ishal geçtikten sonra yarı katı ve katı biçiminde olağan yiyeceklerimize devam edebiliriz.

42769_6.jpg
YAZAR BİLGİSİ