Suni tatlandırıcılı meşrubatlar kalp damar sıhhatinin düşmanı

29.04.2022
36
Suni tatlandırıcılı meşrubatlar kalp damar sıhhatinin düşmanı

Neticeleri “Journal of the American College of Cardiology” mecmuasında yayımlanan araştırmada, şekerli ve suni tatlandırıcılı meşrubatların, yüksek kalp damar hastalıkları tehlikesiyle iletişimli olduğu belirtildi. Araştırmada, bu sebeple suni tatlandırıcılı meşrubatların öğrenilenin aksine şekerli meşrubatların seçeneği olmadığı vurgulandı.

Daha evvel yapılan çalışmalara atıfta bulunularak, şekerli meşrubatların harcandığı beslenme biçiminin kalp-metabolik sağlık üzerinde negatif tesiri olduğu andırdırılan araştırmada, şekerli meşrubatlara seçenek olarak gösterilen suni tatlandırıcılı meşrubatların kalp damar sıhhatine tesirinin bütün anlamıyla öğrenilmediğine değinildi.

Kalp damar hastalığını tehlikesini yüzde 20 artırıyor

Araştırmada, Fransa’da yapılan ve 104 bin 760 katılımcıyı içeren beslenme anketinin neticeleri ele alındı. Söz mevzusu katılımcılardan her 6 ayda bir internet üzerinden 24 saatlik 3 perhiz kaydını doldurmaları istenen araştırmada, suni tatlandırıcılı meşrubatlar yiyecek bedeli olmayan tatlandırıcılar olarak ve şekerli meşrubatlar ise yüzde 5 veya daha fazla şeker kapsayan tüm meşrubatları içerecek biçimde belirlendi.

Araştırmada, katılımcılar hiç harcamayanlar, az harcayıcılar ve çok harcayıcılar olarak gruplara dağıldı. Suni tatlandırıcılı meşrubatları çok harcayanların yaşamlarının rastgele bir yarıyılında, hiç harcamayanlara oranla yüzde 20 daha fazla kalp damar hastalığına tutulduğu neticesine erişilen araştırmada, eş neticenin çok şekerli içeceler harcayanlar için de geçerli olduğu kaydolundu.

YAZAR BİLGİSİ