Cilt kanserleri hakkında bilinmeyenler!

06.07.2021
19
Cilt kanserleri hakkında bilinmeyenler!

1. Cilt kanseri ngerçek oluşur?

Cilt en dışta epidermis ve hemen altında dermis denilen 2 katmandan oluşur. Epidermiste yassı hücreler, bazal hücreler ve melanosit denilen hücreler bulunur. Cilt kanserleri derinin çeşitli tabakalarındaki hücrelerin kontrolsüzce büyümesidir. Bunun en sık sebebi de DNA zararıdır. Sıklıkla güneş ışınları veya solaryumdaki UV dalgalar nedeniyle oluşur.

Cilt kanserleri en sık görülen kanser cinsidir ve tüm kanser vakalarının takribî yarısını oluşturur.

2. Cilt kanseri ile et benleri arasında ngerçek bir ilişki var?

Benler melanosit denilen cilde rengini veren hücreler tarafından oluşurlar ve iyi mizaçlı tümoral yapılardır. Benler çok değişik şekillerde karşımıza çıkabilir. Kimileri deriden şişkin şekilde, kimileri deri seviyesindedir. Renkleri kahverengi, siyah veya mavi olabilir. Bazı benler kanser gelişimi için risk taşır. Benlerin düzensiz sınırlı olması, üzerinde renk değişikliği olması, boyutunun kısa zamanda süratle büyümesi, üzerinde kanama ve kabuklanma olması veya etrafında yeni benlerin çıkması mevcut benlerin mizaç değiştirdiğine işaret edebilir. Böyle gidişatlarda kesinlikle plastik cerrahi ya da dermatoloji uzmanına başvururak muayene olmak gerekir.

3. Cilt kanseri için kimler risk altıdadır?

Güneş ışınları cilt kanseri için ana risk etkenidir. Solaryumda maruz kalınan suni güneş ışını da kanser gelişimi için aynı riske sahiptir. Cilt kanseri için diğer risk etmenlerinin başında yaş gelir. Seneler içerisinde ne kadar vakit güneşe maruz kalınırsa cilt kanseri gelişim riski çoğalır. Sarih tenli, kızıl saçlı, çilli, mavi gözlü ve güneş yanığına yatkın bireyler risk grubundadır. Daha önceden cilt kanseri öyküsünün olması, güneşli iklimde yaşayanlar, daha önceden cildinde yanık veya geniş yara izleri olanlar, arsenik maruziyeti olanlar ve aktinik keratoz gibi kanser öncüsü cilt lezyonlarına sahip olanlar da cilt kanseri için risk altındadır.

4. Cilt kanseri ngerçek tedavi edilir?

Tüm cilt kanserlerinin tedavisinde birinci emel cerrahi olarak tüm urlu dokunun çıkarılmasıdır. Şüpheli lezyondan insizyonel biyopsi şeklinde bir parça alınabileceği gibi sıklıkla eksizyonel biyopsi olarak lezyonun tümünün çıkarılması tercih edilir.

Cilt kanserleri melanom ve melanom dışı olmak üzere 2 gruba ufalar.

Melanom dışı cilt kanserlerinde ilk tedavi seçeneği kanserli dokuların tamamının çıkarılmasıdır. Bunun yanında bazı erken evredeki cilt kanserlerinde topikal kremler İmiquimod, 5 – florourasil gibi kullanılabilir. Eğer cerrahi olarak çıkarılabilmesi mümkün olmayacak kadar genişlemiş ya da organlara yayılım olmuşsa, radyoterapi ışın tedavisi ve kemoterapi ilaç tedavisi gibi diğer yöntemlere başvurulur.

6. Cilt kanserinde erken tanının önemi nedir?

Bazal hücreli ve yassı hücreli karsinomda erken tanı konulduğunda tedavi oranı yüksektir.

Melanomda da erken safhada tanı konulduğunda tedavi şansı yüksektir. Ancak bu dönemde tanı konulamazsa; süratle ilerleme ve diğer organlara dağılma potansiyelinden dolayı tedavi şansı önemli miktarda eksilir. Bu nedenle tüm cilt kanserlerinde erken tanı çok önemli ve özellikle melanomda hayat kurtarıcıdır.

8. Cilt kanserinden korunma yolları nelerdir?

Tüm cilt kanserleri için en önemli tetikleyici etken güneştir. Hayat boyunca maruz kaldığımız ultraviyole dozu kanser gelişim riskini çoğaldırmaktadır. Bu nedenle özellikle bebeklikten başlayarak, çocuk ve gençlerin güneşten korunması ve kendilerini güneş ışığından korumanın yollarının öğretilmesi cilt kanserinden korunmada önem taşır. Ayrıca kişisel risk etmenlerinin bilinerek, bu risk etmenlerine sahip kişilerin de güneş ışınlarından korunmaları önemlidir.

Güneş ışınlarından korunmak için en az 50 etken güneş gözetici krem kullanılmalıdır. Güneş gözeticiler kremler güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalı ve 2 saatte bir tekrarlanmalıdır. Güneşten gözetici kremler yalnız güneşlenirken değil, günlük yaşantımızda, özellikle surat, boyun, ense, eller, kollar gibi sürekli güneşe maruz kalan beden bölgelerine uygulanmalıdır. Gözleri gözetmek için de güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Solaryumda maruz kalınan suni güneş ışınları da cilt için hasarlıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.