Göz sıhhatine iyi gelen gıdalar

26.11.2021
17
Göz sıhhatine iyi gelen gıdalar

İş ve şehir yaşamının yoğun temposunda aksatılan kumpaslı ve sıhhatli beslenme, göz sıhhatini da tehdit ediyor. Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Elvan Yalçın, “Sıhhatli bir bedenin yolu kumpaslı ve balanslı beslenmeden geçiyor. Yoğun tempoda göz arkasını edilen yemek yeme alışkanlıklarımız ise özellikle göz sıhhatine doğrudan tesir ederek, tehdit oluşturabiliyor. Göz sıhhati için A, C, E vitaminleri ve beta karoten ile zenginleştirilmiş gıdalar harcamak iyi ve nitelikli görüş kapılarını aralıyor” diyor.

Etrafsal etmenler ve yoğun iş yaşamı içerisinde aksatılan kumpaslı ve balanslı beslenme göz sıhhati için de tehdit oluşturuyor. Yalnızca beden sıhhati için değil, göz sıhhatimiz için de yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Birtakım gıdaların görme niteliğini artıracağını belirten Op. Dr. Elvan Yalçın “Sıhhatli bir bedenin en ehemmiyetli lüzumu doğru beslenmeden geçiyor. Özellikle göz sıhhati için beta karoten ve A vitamini kapsayan gıdalar harcamak ağ tabaka ve gözün değişik kısımlarının düzgün çalışmasına takviyeci oluyor. Uzun süreli göz sıhhatini gözetmek için ise A, C ve E vitaminleri ile zenginleştirilmiş renkli perhizler yapmak gerekiyor” diyor.

Tek başına havuç yeterli değil

Göz sıhhati deyince akla ilk gelen besinin havuç olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığını belirten Op. Dr. Elvan Yalçın “Gıdalarda bulunan A vitamini ve beta karoten doğrudan göz sıhhatine fayda sağlıyor. A vitamini ambarı havucun verimlerinin yanı gizeme Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile çinko ve magnezyum gibi mineral zengini gıdaların tüketimi de ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını ehemmiyetli oranda yasaklıyor” ifadelerini kullanıyor.

Ispanak, en bereketli gıdaların başında geliyor

Gözde oluşabilecek zararı en aza indiren ve katarakt gibi rahatsızları önlemede takviyeci olan 6 bereketli gıdayı paylaşan Op. Dr. Yalçın, “Özellikle kırmızı biber ve ıspanakta bulunan A vitamini gözün gece görüşünü ve dayanıcını artırırken, yaban mersini ve tatlı patatesin sahip olduğu C vitamini ise gözde katarakt ve makula yozlaşmayı tehlikesini en aza indiriyor. Omega-3’ler bakımından zengin somon balığı ağ tabakanın işlevini gözeten hücre çeperlerine yapısal destek sağlıyor. Bitirici gıdalar arasında en zengin içeriğe sahip chia tohumları ise içinde barındırdığı beta karoten, E ve C vitaminleri makula yozlaşmasını önlemeye takviyeci oluyor” diyerek laflarını bitiriyor.

YAZAR BİLGİSİ