Güne su içerek başlayın

21.03.2022
69
Güne su içerek başlayın

12 Mart Dünya Böbrek günü ve dünyada 1 milyarı aşkın hipertansiyon ve 500 milyonu aşkın kronik böbrek hastası var. Ülkemizde her 7 bireyden biri böbrek hastası. Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat böbrekleri gözetmede nelere dikkat edilmesi hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Tekin Akpolat “Böbrek hastalıkları tüm uzuvları etkileyebilir. Bu sebeple sıhhatli olmak için böbreklerin sıhhatli çalışması çok ehemmiyetlidir. Su içmek böbrek hastalığını rehabilitasyon etmez fakat önler. Bu surattan güne su içerek başlayın ve tedbirinizi alın” dedi.

Böbrek hastalıklarını önlemek için yapabilecekleriniz:

– Kan tazyikinizi takip edin

Hipertansiyon kalp krizi ve felç dışında böbrek hastalığına da yol açar. Hipertansiyon kolesterol yüksekliği ve şeker hastalığı ile beraber olursa böbrek hastalığı tehlikeyi çoğalır.

– Zinde ve etkin olun

Zinde ve etkin olmak kan tazyiki hakimiyetini basitleştirir, bu sebeple böbrek hastalığı tehlikesini eksiltir.

– Kan şekerinizi hakimiyet altında tutun

Şeker hastalarının takribî yarısında böbrek hastalığı büyüyebilir bu sebeple yakın kan şekeri takibi ve hakimiyeti böbrek hastalığını önler.

– Sıhhatli beslenin, kilo almayın

Sıhhatli beslenme şeker, kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıkları önleyerek böbrek hastalığını önler.

– Yeterli su için

Su içmek tuz, üre ve zehirli maddelerin atılımını basitleştirerek böbreklere takviye eder. Günde 1.5-2 litre su içmeye gayret edilmelidir.

– Sigara içmeyin

Sigara böbreklere giden kan akımını yavaşlatır, böbreğin yeterli iş yapmasını eksiltebilir. Sigara ayrıca böbrek kanseri tehlikesini de çoğaldırır.

– Şuursuz ilaç ve nebatsal ürün kullanmayın

Reçetesiz satılan bir hayli ilacın/nebatsal ürünşan böbrekler üzerine negatif tesiri vardır. Böbrek hastalığı olanlarda bu tehlike daha fazladır.

– Böbreklerinizi hakimiyet ettirin

Alttaki tehlike etkenlerinden birine sahipseniz kesinlikle böbreklerinizi hakimiyet ettirin:

-Şeker hastalığı

-Yüksek tansiyon

-Kiloluluk

-Ailenizde böbrek hastalığı var olması

YAZAR BİLGİSİ