Saç dökülmesi bir hastalık olabilir

26.11.2021
135
Saç dökülmesi bir hastalık olabilir

Saç dökülmesinin başlıca sebeplerden biri olan günlük yaşamımızda bir çok hadisenin sebebi strestir. Günlük 50 ile 150 saç teli dökülmesi sıradan olarak kabul edilir. Bu dökülmenin çoğaldığını görülürse kesinlikle ihtiyat alınması gerekir. Bireyini fazla saçdökülmesi özgüven yetersizliği, sosyal etrafın kaybı gini psikolojik meselelere de yol açabiliyor. Erken yaşta temkin alınması gerektiğini belirten uzmanlar, ileride karşılama edilemez kayıpların yaşanabileceğini söylüyor.

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, saç dökülmesininkalıtsal ve sonradan oluşmuş bir hayli hastalığın bulgusu olabileceğinin altını çiziyor.Çevik; “Saç dökülmesi rehabilitasyonunda en ehemmiyetli nokta dökülmenin sebebini doğru tespit etmek. Bu sayede hem kalıcı dökülme rehabilitasyonuna başlanılabilir hem de dökülmenin nedeni olan hastalık ilerlemeden ihtiyat alınabilir.” laflarıyla da erken teşhisin ehemmiyetine vurgu yapıyor.

Dökülmenin bir hayli nedeni olabilir

Saç dökülmesinde genetik etmenlerin ehemmiyeti oldukça fazla. Kalıtsal saç dökülmesi erkeklerde şakak ve alın bölgesinde görülüyor. Saç dökülmesinin sebepleri cinsiyet özelinde değişiklikler gösteriyor. Erkeklerde 20’li yaşlardan itibaren genetik olarak saç dökülmesi görülür. Kalıtsal dökülmeler her ne kadar rehabilitasyonu güç kabul edilse de rastgele bir hastalığın habercisi olmadıkları için bireyi psikolojik olarak gevşettiği görülüyor.

Bayanlarda dökülme tepe bölgesinde seyrelmeler olarak görülür. Emin bir yaştan sonra görülen saç dökülmesi de genellikle menopoz ile ilişkilendiriliyor. Bayanlarda dökülme hormonsal problemlerden kaynaklanıyor. Androjen hormonunun banalin üzerinde izlemesi ile beraber saç dökülmeleri başlıyor. Menopoz, polikistik over belirtiyi gibi bir hayli jinekolojik rahatsızlığın neticesinde bireyler soluğu saç ekim merkezlerinde alıyor. Bu sebeple uzmanlar, saç dökülmesi yaşayan bayanların öncelikle jinekolojik tetkikten geçmesi gerektiğini vurguluyor.

Saç dökülmesinden davacı olanlar, bu hastalıklara dikkat etmeli

Saç dökülmesi; tiroit bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kalp rahatsızlıkları, insülin mukavemeti, hormonal rahatsızlıklar, diyabet ve kansızlık gibi bir hayli hastalığın semptomu olarak ortaya çıkabilir. Plastik Cerrahi Merkezi Uzmanları, “Saçlarda eforsuzlaşma ve seyrelme kollanıyorsa yalnızca saç tahlili yaptırıp ilaç rehabilitasyonuna başlamak doğru olmayacaktır. Bir sağlık kurumu ya da saç ekimi merkezine giderek, hekiminizin manipülasyonu yönünde kan incelemeyi yaptırmanız gerekiyor.” diyerek, uzmana müracaat etmenin ehemmiyetine vurgu yapıyor. Psikolojik rahatsızlık da saç dökülmesine neden oluyor. Saç dökülmesi, fazla kilo kaybı ve kilo çoğalışı gibi fiziksel bulgularla kendilerini gösterebiliyor. Aynı zamanda günümüzün tempolu iş ve aile yaşamından kaynaklı stres, bu psikolojik rahatsızlıkların yanı gizeme bir hayli hastalığı da tetikliyor.

Sıhhatsiz saç kökleri vitamin ve demir beceriksizliğinin başlıca neticeleri arasında gösteriliyor. Özellikle D vitamini ve A vitamininin beceriksiz olması, demir, çinko, biotin ve B12 yetersizliği saç köklerinin gereksinimi olan protein ve keratinle beslenememesine neden oluyor. Beslenme kumpasınızda yapacağınız farklılıklar ile beraber, hekiminizin gereksiniminiz yönünde tanımladığı vitamin ve yiyecek dayanağı da saç dökülmelerini önlemek mevzusunda ehemmiyet kazanıyor.

İlaçları uzman hakimiyetinde kullanın

Saç dökülmesi bir hayli hastalığın neticeyi olarak ortaya çıkabildiği gibi başka hastalıkların rehabilitasyonu için kullanılan ilaçlar da saç dökülmesine neden olabiliyor. Kemoterapi ilaçları, kolesterol ilaçları, insülin ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, psikiyatrik rehabilitasyon ilaçları, zayıflama ilaçları ve steroidler, tansiyon ilaçları kullanımı bağışıklık sistemine verdiği hasarlardan dolayı saçın gereksinimi olan vitamini alamamasına yol açıyor. İlaç kullanımı neticesinde saç dökülmesi yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmana müracaat etmeniz gerekiyor. Uzman manipülasyonuyla mevcut ilaçlarınızı kullanmaya kısıt getirebilir ya da rehabilitasyon usulünüzü değiştirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ