Tüp bebek rehabilitasyonu meme kanseri olma tehlikesini artırmıyor

15.11.2021
17
Tüp bebek rehabilitasyonu meme kanseri olma tehlikesini artırmıyor

Hollanda’da 25 binden fazla kadının katıldığı araştırma, tüp bebek rehabilitasyonu gören kadınlarda meme kanserine tutulma ihtimalinin genel popülasyona göre değişik olmadığını ortaya koydu.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kadınları yakından ilgilendiren araştırmanın ayrıntıları hakkında şu bilgileri verdi:

Kaygılanmayı vazgeçin

Pek çok kadın tüp bebek rehabilitasyonunun, meme kanseri tehlikesini artırabileceği mevzusunda kaygı taşımaktaydı. Zira memedeki bazı meme kanser cinsleri, yüksek hormon seviyeleriyle irtibatlıydı.

Fakat Hollanda’da 25 bin den fazla kadının katıldığı ve JAMA mecmuasında yayınlanan çalışma, tüp bebek rehabilitasyonu gören kadınlarda meme kanserine tutulma ihtimalinin genel popülasyona göre değişik olmadığını ortaya koydu. Hakikatte tahlilciler, yedi kere ya da daha fazla tüp bebek rehabilitasyonu görmüş kadınlarda meme kanseri tehlikesini ehemmiyetli derecede daha düşük olarak tespit ettiler.

Reelinde uzun zamandır zati meme kanseri ve tüp bebek rehabilitasyonu arasında bir iletişim olmadığı öğreniliyordu ama bu çalışma bu mevzuyu daha da netleştirerek, rehabilitasyon gören kadınların evhamlarına son verdi.

Seneler evvel faize rehabilitasyonu şimdiki gibi galibiyetli ve çağdaş değildi. Oysa şimdi çoğu kadın çok daha kısa zaman ilaç kullanarak rehabilitasyon olabiliyor. Üstelik şahsa özel ve düşük dozlu hasta arkadaşı rehabilitasyonlar sayesinde hormonlardaki yükseklik çok daha kısa sürüyor.

Rutin meme taramalarınızı ilgisizlik etmeyin

Yeniden de tüp bebek rehabilitasyonu görseniz de görmeseniz de rutin meme taramalarınızı ilgisizlik ettirmemelisiniz. Zira her hastanın öyküsü ve genetik yatkınlığı değişiktir. Özellikle 40 yaş ve sonrası rehabilitasyon gören kadınlar rutin mamografi taramalarını asla ilgisizlik etmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ