Gebelik yarıyılını stressiz geçirmenin yolları

14.10.2021
8
Gebelik yarıyılını stressiz geçirmenin yolları

Hamilelik hepimize kuruntu getirir. Ama bunun nedeni hoştur: İçinizde yeni bir yaşama konut sahipliği yapıyorsunuz.

Ne gıdanız, ne meşrubatınız, ne düşüneceğiniz, ne sezeceğiniz ve ne yapacağınız mevzusunda kaygılanmanız gayet bayağı. Aynı zamanda bebeğinizin sıhhati ve yaşamınızı nasıl değiştireceği hakkında korkmanız da çok bayağı. Zira artık yaşamınız apayrı bir ebada geçiyor, siz ebeveyn olacaksınız! Ama şayet evham tamamen sizi harcıyor ve kumpaslı olarak günden güne yaşamınızın işleyişine müdahale ediyorsa, bununla başa çıkmanın yolunu bulmalısınız.

Fobilerinizi eşinizle paylaşın

Öncelikle tüm fobilerinizi eşinizle paylaşmalısınız onunla alakalı olmasa dahi. Muhtemelen eşinizde kendi limanına sığınmış evhamlarınız ağırlıyordur. Bağlantı bu surattan ikinizin de daha iyi sezmesini sağlayacaktır. Eşinizle beraber aile ve dostlarınızın da yardımını alın. Öbür anne adaylarının yardımını almakta işe yarayabilir unutmayın onlarda sizinle aynı fobi ve evhamlara sahipler.

Şayet çok fazla kaygılı veya bebeğinizin sıhhati hakkında evham etmenizi gerektiren kesin bir mevzu varsa bunu doktorunuza müracaat etin. Şayet evham mesele hallolduktan sonra hala başınıza belaysa ve bebeğinizi hakimiyet ettirdiyseniz bu meselelere müteveccih profesyonel takviye almanız gerekir.

Stres bebeği nasıl tesirler

Çağdaş yaşamın getirdiği kronik stres ve siz anne adaylarına ilave edilen erken doğum fobisi ve düşük kilolu bebek doğurma ihtimali üzerinizde çok fazla baskı oluşturuyor.

Başkalarıyla çok fazla ilgileniyor ve işinize çok fazla zaman ayırıyorsanız önceliği, benmerkezcilik ve natürel görünmese dahi kendinize vermelisiniz. Bu bebeğinize dikkat etkeniz gereken bu yarıyılda en hayati mevzulardan biridir. Stresi eksiltin, onunla nasıl başa çıkacağınız bilin böylece daha sıhhatli bir hamilelik geçirin.

Stresi eksilten teklifler

İşte stresle nasıl başa çıkacağınıza, iş ve konutta kaygıyı nasıl eksilteceğinize dair birkaç teklif…

– Hayır demeyi bilin. Artık her şeyi ben yapabilirim fikrine elveda demenin zamanı geldi. Her şeyi yapamazsınız, süper kadın ideallerinizin gitmesine izin verin. Önceliğe egemen olmaktan bırakın bunu aile ve dostlarınızdan takviye isteyerek yapın.

– Konut işlerini vazgeçin. Bu zamanı dinlenerek veya kitap okuyarak değerlendirin.

– Hasta günlerinizin veya tatil günlerinizin tadını çıkarın. Konutta bir gün veya bir gece dinlenmek size hafta süresince iyi gelecektir.

– Derin soluklar alıp vereceğiniz egzersizler deneyin. Yoga ve esneme gibi egzersizlere başlayabilirsiniz.

– Kumpaslı bir egzersize başlayın. Yüzme veya yürüyüş olabilir.

– Sıhhatli beslenin. Sıhhatli beslenmek için elinizden geleni yapın, iyi dengelenmiş bir beslenme kumpası size fiziksel ve duygusal olarak enerji kazanmanızı sağlayacaktır.

– Erken yatın. Tüm gün süresince bedeniniz bebeğinize en iyisini yapmak için çok çalışıyor uyku bedeninizin tüm dinlenme lüzumunu en iyi biçimde sağlayacaktır.

– Bilgi yüklemesi yapmayın. Hamilelik zamanınca çok fazla hamilelik hakkında kitap, internet yazısı veya dostlarınızın öykülerine dalmayın. İyi şeyler anlatılabilir ama unutmayın strese ve evhama çok sarih olduğunuzdan en küçük bir makûs vaka sizi daha da çok evhama çekecektir. Siz yalnızca nasıl sezdiğinize odaklanın.

– Destek grubuna katılın. Şayet çok güç bir vaziyetle başa çıkmanız gerekiyorsa, sizin tasanızdan muzdarip olan, içinizi gevşeteceklerle konuşun. Çoğu kadın internet üzerinde destek gruplarıyla ortak meseleleri üzerine birbirlerine destek veriyorlar.

– Şayet afaki stres veya patlama noktasındaysanız, doktorunuza veya terapistinize müracaat etin. O size en iyi yolu gösterecektir. Doktorunuzun söylediklerini iyi dinleyin. Hamilelik süresince takviye almak sizi ve bebeğinizi afaki tehlikelerden ve doğum sonrası evham ve bunalımdan gözetecektir.

YAZAR BİLGİSİ