Yüksek ısıda banyo yapmak kalp ve damar sıhhatini iyileştiriyor

05.05.2021
38
Yüksek ısıda banyo yapmak kalp ve damar sıhhatini iyileştiriyor

Haftada bir kaç kere sıcak banyo yapmak sizi kalp krizinden felce bir çok hastalıktan gözetebilir. Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nin yaptığı araştırmanın neticelerine göre haftada bir kaç kere 41 derece sıcak suya dalmak kalbin sertleşmiş ve tıkanmış damarlarının açılma şansını çoğaldırıyor. Zira sıcak suya daldığınızda kan akışı bacaklardan karına oradan da kalbe doğru yükselir ve kalbin daha fazla kanla dolmasına destekçi olur. Ayrıca yüksek sıcaklıklar tansiyonu da düşürür. 

Tahlilciler, vasati 12 dakika süresince banyo yapan 873 kadın ve erkeği izlediler, inme ve kalp problemlerini önlemek için bedende oluşan başkalaşımları kayıt altına aldılar. Bilimsel Raporlar Dergisi’nde yayınlanan çalışma şunları özetle şunları ortaya koydu:

“Sauna banyoları kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki pozitif tesirleri eksiltiyor. Sıcak su banyosu bir seçenektir ve eş tesirlere de sahip olabilir.”

İngiliz Kalp Vakfı’ndan Profesör Jeremy Pearson ise araştırma neticeleriyle ilglii daha fazla bilgi verdi:

“Hepimiz sıcak bir banyonun yararlarını, yatıştırıcı sızılı bacaklarda ve rahatlamada göreöğreniyoruz. Bununla beraber, uzun bir ısının bir şahsın kalp sıhhati için neden verimli olabileceğine dair makul nedenler de var. Bu çalışma, kumpaslı sıcak banyolar ile daha iyi kalp ve dolaşım sıhhati göstergeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak bu yalnızca bir gözlem ve yan tesir. Asli olan iyi bir perhiz ve hareketli yaşam stili.”

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.