Ağlayan çocuğu sallamayın

15.11.2021
26
Ağlayan çocuğu sallamayın

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sosyal Pediatri Bilim Dalı, aileler için özel bir kitapçık hazırladı. Kitapçık, çocukları ağlayan ailelerin neler yapacağı ve çocukların nasıl serinkanlılaştırılması gerektiği hakkında bilgiler kapsıyor.

Kitapçıkta, “Çocuğunuz ağlamasıyla nasıl başa çıkabilirsiniz?”, “Hem kendiniz hem de çocuğunuz için yapılması gerekenler neler?” suallerinin cevapları yer aldı. “Çocuğunuzu netlikle sallamayın, savurmayın” ihtarı ile başlayan kitapçıkta, mevzubahisi bilgilerin aileler tarafından tanıdıkları herkese anlatılması da istendi.

Sallamak bebeği öldürebilir

‘Tam ebeveynlerin ve bakıcıların öğrenmesi gerekenler’ başlığı ile hazırlanan kısımda, sarsılma ya da savrulma neticesinde her sene binlerce bebek ve çocuk vefatlarının yaşandığına dikkat çekildi. Aynı kısımda sarsılmanın, çocuğun beynindeki kan damarlarının yırtılmasına, akıl geriliğine ve âmâlığa yol açabileceğine işaret edildi.

Ağlamasını durdurmak için ne yapmalı

Sosyal Pediatri Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Sevgi Başkan, çocuğun ağlamasıyla başa çıkmanın yolları mevzusunda ailelerin yapması gereken başlıkları sıraladı:

– Çocuk acıkmış, bitkin, altı lekeli ya da hastalanabilir. Yalnızca kucağa alınmak istiyor olabilir.

– Çocuğunuzu yumuşak bir battaniyeyle gevşekçe sarın.

– Çocuğunuzu kucağınıza alıp hafifçe sallanarak gezinin veya pusetine oturtup pusetle gezin.

– Yürüyüşe çıkın.

– Emzik kullanıyorsa serinkanlılaştırmak için emziğini vermeyi deneyin.

– Güven vermek için onunla yumuşak ve yatıştırıcı bir ses tonuyla konuşun, ninni söyleyin ya da şarkı mırıldanın.

Ağlaması durmadıysa ne yapmalı

Bebeğinizin uysallaşması için her şeyi yapmanıza karşın hâlâ ağlaması devam ediyor ise evvel kendi hakimiyetinizi kaybetmemeye çalışın. Derin bir soluk alın, çocuğun hiddetine karşı dayanmayın. Çocuğunuzu güvenli bir yere, güvenli bir biçimde vazgeçin ve odadan çıkın. Kendinize serinkanlılaşmak için 5-10 dakika zaman ayırın. Destek için bir yakınınızı, dostunuzu ya da hekiminizi arayın.

YAZAR BİLGİSİ