Bebeğinizin mamasını maden suyu ile yapın

17.10.2021
55
Bebeğinizin mamasını maden suyu ile yapın

İstanbul Üniversitesi İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, “Bebeklerde anne sütünün yanında ek beslenmeye geçildiğinde mamalara azıcık maden suyu ilave edilirse bebeğe iyi bir mineral takviyeyi sağlanmış olur. Maden suyu mama imalinde seçim edilebilir” dedi.

Temel mineralleri kapsıyor

Maden suyunun asap mesajımında, adale çalışmasında ve kemik sıhhatindeki ehemmiyetine işaret eden Karagülle, maden suyunda bulunun kalsiyum, magnezyum, sodyum, klorür, bikarbonat ve sülfat gibi minerallerin bedenin lüzum dinlediği temel mineraller olduğunu aktardı.

Karagülle, özellikle magnezyumun adale çalışmasında kalsiyuma dayanağına dikkati sürükleyerek bu mineralin yeteri kadar alınmadığı takdirde bedenden çekildiğini ifade etti. Maden suyunun her yaştan herkesin kullanabileceği bir meşrubat olduğunu anlatan Karagülle, çocuğun alması gereken tam minerallerin maden suyunda mevcut olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Karagülle, şunları kaydoldu:

“Bebeklerde anne sütünün yanında ek beslenmeye geçildiğinde mamalara azıcık maden suyu ilave edilirse bebeğe iyi bir mineral takviyeyi sağlanmış olur. Maden suyunun kapsadığı bikarbonat, mide asidinin aşırılığını bastırıyor, aynı zamanda kan tazyikini tertip edici tesir gösteriyor. Sülfat ise karaciğer, safra kesesi ve kalın bağırsağın kumpaslı çalışmasına dayanakçı. Ülkemizde bir hayli kıymetli maden suyu kaynağı var. Maden suyu mama imalinde seçim edilebilir.”

YAZAR BİLGİSİ