Dondurma nasıl harcanmalı boğaz enfeksiyonuna neden oluyor!

05.05.2021
295
Dondurma nasıl harcanmalı boğaz enfeksiyonuna neden oluyor!
Dondurma nasıl harcanmalı? Dondurma ne kadar zamanda harcanmalı? Yaz aylarında sıklıkla harcadığımız dondurma boğaz enfeksiyonuna neden olabiliyor.

BOĞAZ ENFEKSİYONU YALNIZCA DONDURMA SURATINDAN Mİ OLUR?

Hayır. Burnu tıkalı bireyler gece boyu ağızdan soluk alır.Ağızdan soluk almak boğazın kurumasına, dişlerin çürümesine, ağızda makûs bir tat hissine neden olarak boğaz enfeksiyonunu artırır.Bağışıklık sistemi cılız şahıslar da yeniden kesintisiz boğaz enfeksiyonu geçirir.Uyku apnesi- horlaması olan bireyler gece uykuda tıkanmaya bağlı daha sık hasta olurlar.Sigara içenler ve geniz akıntısı fazla olan bireyler daha sık hasta olur. 

ekran-resmi-2018-08-02-09-Jybe.png

Dondurma nasıl harcanmalı? Yazın hastalanmamak için ne yapılmalı? Dondurma harcarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yaz aylarında ferahlamanın en lezzetli yolu dondurma tüketimlerinden geçiyor. Ancak sık sık harcadığımız dondurmalar ne yazık ki muhtelif sağlık meselelerine yol açabiliyor. Hisar Hospital Intercontinental Kulak Btümörün Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım dondurmanın su ile beraber harcandığında boğaz enfeksiyonu sıklığının eksildiğini belirtti.

dondurma-nasil-tuketilir-UiBS.jpg

Malum sıcaklarda ferahlamak için en çok seçim edilen kuşkusuz ki dondurmadır.Dondurma doğru biçimde harcandığı takdirde rastgele bir sağlık meselesine neden olmaz. Fakat doğru biçimde harcanmazsa bağışıklığı düşük olan şahıslar da boğaz enfeksiyonuna neden olabilir. 

dondurma-N46y.jpg

YAZIN HASTALANMAMAK İÇİN…

Dondurma süt, yağ, şeker, protein ve kalsiyum gibi beden için ehemmiyetli maddeler kapsar, yaz aylarında çocukların bırakılmazıdır. Tatlı seven insanlar için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Natürel meyvelerden yapılan meyveli çeşitleri ile de antioksidan kaynağıdır. İnek sütü alerjisi olanlar ise keçi sütünden üretilen dondurma yiyebilir.  

ekran-resmi-2018-08-02-09-WQIL.png

NASIL TÜKEİLMELİ?

Kendim Kahramanmaraşlıyım, bizim memlekette dondurma su ile beraber servis edilir.Su ile harcamak boğaz enfeksiyonu sıklığını azaltıyor.Buna ek olarak dondurma ambalajından çıkarıldıktan sonra hemen tüketilmemeli.Bir ölçü bilave etmek mide ve barsaklar içinde iyi olur.Yeniden boğazda ufak parçalar ve eriterek yemek boğaz enfeksiyonu ihtimalini azaltır.

ekran-resmi-2018-08-02-09-eYPV.png

DONDURMA HARCARKEN BUNLARI UMURSAYIN!

Dondurmanın fazla ölçüde harcanması kilo problemi olanlar için mesele oluşturabilir. Tok karna harcamak daha sağlıklıdır, Soğuk su ile harcamayın! Dondurma yedikten sonra dişlerimizi gözetmek için ağız yıkanmalı. Kolili dondurmalar kesinlikle soğuk zincirde korunmuş olmalı ve son tüketim tarihi hakimiyet edilerek harcanmalı.

ekran-resmi-2018-08-02-09-VVii.png
YAZAR BİLGİSİ