Yüksek tansiyonu önlemenin yolu

12.12.2021
94
Yüksek tansiyonu önlemenin yolu

Yapılan araştırmalarda, fertlerin çocukluktan itibaren kumpaslı süt içmeleri gidişatında yaşam niteliğini negatif doğrultuda etkileyen yüksek tansiyon görülme ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar; kalsiyum, magnezyum ve fosforun az tüketiminin fertsel veya cemiyetsel olarak hipertansiyon sıklığı ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Sütün yüksek kalsiyum ve potasyum içeriği ile kan tazyiki ve hipertansiyonun dengelenmesinde ehemmiyetli bir gıda kaynağı olduğu bildiriliyor. Hipertansiyon hastaları az yağlı ya da yağsız süt harcayarak kan tazyikini hakimiyet altına alabiliyor. Eksilen kalsiyum alımının arteriyel kan tazyikini artırdığına dikkat toplayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söyledi: “Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerinin alımı artırılarak kan basıcında eksilme sağlanabilmektedir. Kalsiyum denince usumuza gelen ilk gıda öğesi süttür. Optimal kan tazyikinin sağlanmasında ve sıhhatin devam ettirilmesinde günde 3-4 porsiyon süt ve mahsullerinin tüketimi öneriyoruz.”

Prof. Dr. İnanç, ayrıca sekiz hafta süren ve emin bir beslenmenin uygulandığı “Hipertansiyonu Durdurmak Üzere Gıdasal Yaklaşımlar” DASH çalışmasında, yağsız ve az yağlı süt mahsulleri kapsayan, meyve ve sebzeden zengin, yağdan ve kolesterolden yoksun proteini hafif artırılmış bir perhizle, yetişkinlerde kan tazyikinin 5.5/3.0 mmHg düşürüldüğünün görüldüğünü kaydoluyor.

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ